Γ Δημοτικού - 18 Απριλίου 2019

• Β.Μ.: Ενότητα 12 – “Καλή όρεξη”, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1-8, σελ. 40-43.
  • Τ.Ε.: Ενότητα 12 – “Καλή όρεξη”, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1 και 2, σελ. 54.

Παραγωγή Λόγου

• Γράφω ένα μικρό παραμυθάκι με τίτλο: “Η ιστορία ενός πασχαλινού λαγού” (δεν ολοκληρώθηκε).

• Κάθετες διαιρέσεις (πράσινο τετράδιο).
  • Συζητήσαμε τα θέματα που έχει αναλάβει κάθε παιδί να γράψει (άρθρα για τη σχολική εφημερίδα).

• Β.Μ.: Ενότητα 12 – “Καλή όρεξη”, ορθογραφία – αντιγραφή τις ασκήσεις 7 και 8, σελ. 43.
  • (Για το Πάσχα) Φυλλάδια του Σχολείου (Γλώσσα): κάνουμε τις ασκήσεις που βρίσκονται στις σελίδες 5-6.

• (Για το Πάσχα) Κάνουμε τις κάθετες διαιρέσεις που γράψαμε στο πράσινο τετράδιο.
  • Επανάληψη την Ενότητα 9 (ως το κεφάλαιο που βρισκόμαστε).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Την 3η και την 4η ώρα, παρακολουθήσαμε μια μουσική εκδήλωση από ένα Μουσικό Σχολείο της Ρουμανίας.
  • Παρακαλώ, αύριο να έχουν τα παιδιά μαζί τους σοκολατένια αυγά/λαγουδάκια.
  • Σας ενημερώνουμε πως στα πλαίσια φιλανθρωπικής δράσης για το Πάσχα τις επόμενες 2 ημέρες θα βρίσκεται στο σχολείο μας κουμπαράς για την ενίσχυση του γηροκομείου Ξάνθης. Παρακαλούμε να συνεισφέρετε κατά το δυνατόν στον φιλανθρωπικό αυτό σκοπό.
  • Αύριο, τα παιδιά να έχουν μαζί τους το Β.Μ. της Γλώσσας.
  • Καλό Πάσχα!