Γ Δημοτικού - 18 Δεκεμβρίου 2018

• Αφαιρέσεις και προσθέσεις με τετραψήφιους αριθμούς στο πράσινο τετράδιο.

• Β.Μ.: Ενότητα 5η – Μάθημα 3. “Οι Αχαιοί φτάνουν στην Τροία“, σελ. 64-66.
  • Τ.Ε.: Ενότητα 5η – Μάθημα 3. “Οι Αχαιοί φτάνουν στην Τροία“, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1-3, σελ. 26.

Λογοτεχνική Ώρα

• Επιλέξαμε βιβλία για τις διακοπές μας και διαβάσαμε χριστουγεννιάτικες ιστορίες.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Την 4η, 5η, 6η ώρα πραγματοποιήθηκαν πρόβες για τη γιορτή των Χριστουγέννων.
  • Την 3η ώρα φτιάξαμε τρουφάκια στο εστιατόριο του σχολείου για το αυριανό μας bazaar.
  • Σας υπενθυμίζουμε πως όσοι επιθυμείτε να στηρίξετε τη φιλανθρωπική μας δράση για την ενίσχυση του “Χαμόγελου του παιδιού”, μπορείτε να στείλετε προϊόντα για το σχολείο.
  • Αύριο, τα φαγητά θα έρθουν στο σχολείο με τάπερ, τα οποία θα σας επιστραφούν, και θα τοποθετηθούν σε πιατέλες και πιάτα του σχολείου.
  • Αύριο, θα κάνουμε επανάληψη στη Γλώσσα από τα φυλλάδια του σχολείου. Τα παιδιά μπορούν να έρθουν χωρίς τσάντα, εάν το επιθυμούν. ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ!
  • Επίσης, οι περαστικοί – κορίτσια να έχουν, πέρα από το φόρεμα που θα φορέσουν, κάποιο κασκόλ, καπέλο (όσες έχουν) και παλτό από πάνω.