Γ Δημοτικού - 21 Οκτωβρίου 2019

Ενότητα 2- Κεφάλαιο 10 “Αφαιρέσεις διψήφιων και τριψήφιων αριθμών”

• Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3 σελ. 28, ασκ. 4, 5, 6 σελ. 29.
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 1 σελ. 3, ασκ. 2, 3 σελ. 4.

• Ατομική παρουσίαση του γενεαλογικού δέντρου του κάθε μαθητή.
  • St. book: εξάσκηση σε τραγούδι σελ. 12.
  • St. book: εξάσκηση σε ανάγνωση, κατανόηση κειμένου σελ. 13.
  • Έλεγχος W.B. σελ. 8- 9.
  • Επανάληψη λεξιλογίου με καρτέλες και παιχνίδια.

Ιστορία

• Β.Μ.: σελ. 30
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3 σελ. 13
  • Παρακολουθήσαμε βίντεο σχετικά με τους άθλους του μαθήματος

Μελέτη

Ολοκληρώθηκαν στην τάξη: Ενότητα 2- Κεφάλαιο 10 “Αφαιρέσεις διψήφιων και τριψήφιων αριθμών”

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 4, 5, 6 σελ. 5

• Να ολοκληρώσω την αντιγραφή μου στο  copy.

Ιστορία

Να διαβάσετε πολύ καλά το μάθημα: Ενότητα 2 “Ο Ηρακλής”- Κεφάλαιο 4 “Το ελάφι με τα χρυσά κέρατα, οι Στυμφαλίδες όρνιθες, οι στάβλοι του Αυγεία”

• Β.Μ.: σελ. 30

• Την Τετάρτη 23/10 θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στη δεύτερη ενότητα της γλώσσας. Παρακαλώ να διαβάσετε τα εξής:
  • Απ’τα φυλλάδια: σελ. 1 (Τα κύρια ονόματα), σελ. 3 (Τα ρήματα), σελ. 5 (Οι φωνές των ρημάτων), σελ. 8 (καταλήξεις -με, -μαι, -τε, -ται), σελ. 9 (αντίθετες λέξεις), σελ. 10 (σύνθετες λέξεις), σελ. 11 (Τα επίθετα), σελ. 13 (Συλλαβισμός των λέξεων)
  • B.M.: Λεξιλόγιο σελ. 43
  • Την Τετάρτη 23/10 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων- εκπαιδευτικών 14.30-16.00 η ώρα. Για τα Αγγλικά η ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί 13:30 με 15:30.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν υπογεγραμμένα από τους γονείς τα τεστ της ιστορίας και των μαθηματικών.
  • Να φέρετε 7, 40 ευρώ για το νέο λογοτεχνικό βιβλίο “Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης” της Λίτσας Ψαραύτη.
  • Την Τρίτη 19/11/2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ Β’ Γ’ τάξης στη Θεσσαλονίκη. Θα επισκεφθούμε το θεματικό πάρκο Μουσείο “Οδύσσεια”. Επίσης θα παρακολουθήσουμε διαδραστική παράσταση στο ΝΟΗΣΙΣ. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους και τους δασκάλους των τάξεων. Το κόστος της εκδρομής  είναι 15ευρώ το άτομο. Παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή στις δηλώσεις.