Γ Δημοτικού - 22 Ιανουαρίου 2019

• Τ.Ε.: Ενότητα 7η – “Ο χιονάνθρωπος και το κορίτσι“, ολοκληρώθηκε η ασκήσεις 1, σελ. 66.
  • Β.Μ.: Ενότητα 7η – “Κάτω απ’ το χιόνι“, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1-5, σελ. 25-26.

• Τ.Ε.: Ενότητα 5η – Μάθημα 32. “Επαναληπτικό μάθημα“, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1-5, σελ. 20-21.

Θρησκευτικά

• Β.Μ.: Μάθημα 13. “Όταν η ζωή μας κινδυνεύει” , σελ. 41-43.

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Β.Μ.: Ενότητα 4η – Κεφάλαιο 5 “Τα φυτά και το περιβάλλον τους“, σελ. 70-71.
  • Παρουσίαση εργασιών των μαθητών/τριών σχετικά με τα φυτά του τόπου μας & παρουσίαση φυτολογίου από τη Σχολή Φαρμακευτικής του Α.Π.Θ.
  • Τ.Ε.: Ενότητα 4η – Κεφάλαιο 5 “Τα φυτά και το περιβάλλον τους“, ολοκληρώθηκαν οι εργασίες 6 και 7 σελ. 24- 25.
  • ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΦΥΤΟΛΟΓΙΟ, μπορούν να αγοράσουν ένα φυτολόγιο με σκληρό εξώφυλλο και να ξεκινήσουν σιγά-σιγά να συλλέγουν και να αποξηραίνουν το υλικό τους (φύλλα-βλαστούς-ρίζες).

Εικαστικά

• Παρουσίαση εργασιών των μαθητών/τριών σχετικά με τα φυτά του τόπου μας.

• Β.Μ.: Ενότητα 7η – “Κάτω απ’ το χιόνιαντιγραφή – ορθογραφία –> το “Παρατηρώ και μαθαίνω“, στο κόκκινο διακεκομμένο πλαίσιο, σελ. 25 & ανάγνωση το ποίημα του Τ. Άγρα: “Κάτω απ’ το χιόνι”, σελ. 25.
  • Β.Μ.: Ενότητα 7η – “Κάτω απ’ το χιόνι“, μελετάμε τα κίτρινα πλαίσια (προσωποποίηση, ονομασία συλλαβών).
  • Τ.Ε.: Ενότητα 7η, κάνουμε την άσκηση 2 , σελ. 66.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Παρακαλώ, όσοι γονείς επιθυμείτε και μπορείτε να συνοδέψετε τα παιδιά στη Θεσσαλονίκη, να φέρετε τις υπεύθυνες δηλώσεις για τη συμμετοχή σας στην εκδρομή του Σχολείου (θεματικό πάρκο του Ηρακλή, Πλανητάριο).
  • Το κόστος συμμετοχής διαμορφώνεται τελικά στα 12 ευρώ/ άτομο.
  • Την Πέμπτη 24-1-2019, στην εκδρομή που θα πάμε (Καβάλα), τα παιδιά να έχουν μαζί τους το φαγητό τους.
  • Τη Δευτέρα 28-1-2019 θα γράψουμε το επαναληπτικό διαγώνισμα της 5ης ενότητας στα Μαθηματικά. Επανάληψη: προσθέσεις και αφαιρέσεις με τετραψήφιους αριθμούς, κάθετος πολλαπλασιασμός (διαβάζουμε καλά τα κεφάλαια της Ενότητας 5 -συμπεράσματα και ασκήσεις).
  • Tην Παρασκευή 1-2-2019, θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην Ιστορία (ενότητα 5 – Τρωικός Πόλεμος).