Γ Δημοτικού - 23 Ιανουαρίου 2019

• Β.Μ.: Ενότητα 7η – “Ο εγωιστής γίγαντας“, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1-7, σελ. 27-29.
  • Τ.Ε.: Ενότητα 7η – “Κάτω απ’ το χιόνι“, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1 και 2 (γράψαμε χαϊκού στο πρόχειρο τετράδιο), σελ. 68.

• Β.Μ.: Ενότητα 5η – Μάθημα 32. “Επαναληπτικό μάθημα“, ολοκληρώθηκε η άσκηση 6.
  • Επανάληψη για το επαναληπτικό διαγώνισμα (κάθετος πολλαπλασιασμός, προβλήματα).

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Παρουσίαση εργασιών των μαθητών/τριών σχετικά με τα φυτά του τόπου μας.
  • Τ.Ε.: Ενότητα 4η – Κεφάλαιο 5 “Τα φυτά και το περιβάλλον τους“, ολοκληρώθηκαν οι εργασίες 6 και 7 σελ. 24- 25.

Λογοτεχνική Ώρα

• Γνωριμία με το συγγραφέα Τσαρλς Ντίκενς.
  • Ακρόαση αποσπάσματος του θεατρικού έργου “Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας“.

• Companion: pg. 73-74.
  • Pupil’s: pg.59.

• Β.Μ.: Αντιγραφή – ορθογραφία την προτελευταία παράγραφο του κειμένου, σελ. 28 –> “Δεν μπορώ να καταλάβω… ν’ αλλάξει λίγο ο καιρός“.
  • Β.Μ.: Ανάγνωση το κείμενο “Ο εγωιστής γίγαντας“, σελ. 27-28.
  • Φυλλάδια του Σχολείου (7η ενότητα): κάνουμε τις ασκήσεις 1,2,3 σελ.4-5.

• Companion: pg.73 > Διάβασμα – Υπερθετικός βαθμός.
  • Activity: pg.48-49 > ex.1,2,3.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Αύριο, τα παιδιά να έχουν μαζί τους μόνο το τετράδιο Ορθογραφίας και την Αντιγραφή (που θα έχουν κάνει).
  • Για την Παρασκευή 25-1-2019, τα παιδιά να έχουν μαζί τους το κίτρινο τετράδιο (Παραγωγή Λόγου).
  • Παρακαλώ, όσοι γονείς επιθυμείτε και μπορείτε να συνοδέψετε τα παιδιά στη Θεσσαλονίκη, να φέρετε τις υπεύθυνες δηλώσεις για τη συμμετοχή σας στην εκδρομή του Σχολείου (θεματικό πάρκο του Ηρακλή, Πλανητάριο).
  • Το κόστος συμμετοχής διαμορφώνεται τελικά στα 12 ευρώ/ άτομο (για τη Θεσσαλονίκη).
  • Αύριο, Πέμπτη 24-1-2019, στην εκδρομή που θα πάμε (Καβάλα), τα παιδιά να έχουν μαζί τους το φαγητό τους.
  • Τη Δευτέρα 28-1-2019 θα γράψουμε το επαναληπτικό διαγώνισμα της 5ης ενότητας στα Μαθηματικά. Επανάληψη: προσθέσεις και αφαιρέσεις με τετραψήφιους αριθμούς, κάθετος πολλαπλασιασμός (διαβάζουμε καλά τα κεφάλαια της Ενότητας 5 -συμπεράσματα και ασκήσεις).
  • Tην Παρασκευή 1-2-2019, θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην Ιστορία (ενότητα 5 – Τρωικός Πόλεμος).