Γ Δημοτικού - 24 Οκτωβρίου 2019

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία.

Ενότητα 3 “Στη γη και στη θάλασσα”-Κεφάλαιο 1 “Σπίτι με κήπον”

• Β.Μ.: σελ. 46. ασκ. 1, 2, 3, 4, 5, 6 σελ. 47, “Παρατηρώ και μαθαίνω” σελ. 48, ασκ. 11, 12, 13 σελ. 49.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα:”Το αγαπημένο μου παιχνίδι”.

Ενότητα 2- Κεφάλαιο 12 “Προβλήματα”

• B.M.: ασκ. 1 σελ. 36, ασκ. 2, 3 σελ. 37.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2 σελ. 32, ασκ. 3 σελ. 33.

Λογοτεχνική ώρα

• Διαβάσαμε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ. 13- 20.

Ενότητα 2- Κεφάλαιο 12 “Προβλήματα”

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 1, 2 σελ. 7

Λογοτεχνική ώρα

• Παρακαλώ να διαβάσετε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ. 21- 30.

• Κατά την τελευταία διδακτική ώρα πραγματοποιήθηκε πρόβα για την παρέλαση.
  • Αύριο το πρώτο δίωρο θα κάνουμε τις επετειακές ενότητες της Γλώσσας για την 28η Οκτωβρίου. Θα ακολουθήσει γιορτή. Θα αποχωρήσετε 11.15. Να μη φέρετε τσάντες.
  • Η παρέλαση θα γίνει τη Δευτέρα 28/10. Η ενδυμασία είναι η εξής: σκούρο τζιν ή μπλε παντελόνι χωρίς σχέδια και σκισίματα, λευκό μακρυμάνικο πουκάμισο (από μέσα) και μαύρα παπούτσια χωρίς σχέδια και άλλα χρώματα. Να βρίσκεστε 11.30 στα  seven.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν υπογεγραμμένα από τους γονείς τα τεστ της ιστορίας, των μαθηματικών και της γλώσσας.
  • Να φέρετε 7, 40 ευρώ για το νέο λογοτεχνικό βιβλίο “Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης” της Λίτσας Ψαραύτη.
  • Την Τρίτη 19/11/2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ Β’ Γ’ τάξης στη Θεσσαλονίκη. Θα επισκεφθούμε το θεματικό πάρκο Μουσείο “Οδύσσεια”. Επίσης θα παρακολουθήσουμε διαδραστική παράσταση στο ΝΟΗΣΙΣ. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους και τους δασκάλους των τάξεων. Το κόστος της εκδρομής  είναι 15ευρώ το άτομο. Παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή στις δηλώσεις.