Γ Δημοτικού - 31 Ιανουαρίου 2019

• Φυλλάδια του Σχολείου: ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 4,5, σελ. 13, η σελ. 14, οι ασκήσεις 1,2, σελ.15, οι ασκήσεις 6,7,8,9,10, σελ. 17-18.

Παραγωγή Λόγου

• Συνεχίζω την ιστορία “Η Μυρτώ και το κουνουπάκι“, δίνοντας ένα ευχάριστο ή ένα δυσάρεστο τέλος… (η ιστορία διαβάστηκε στην τάξη).

• Β.Μ.: Ενότητα 6η – Μάθημα 34. “Δεκαδικά κλάσματα”  (κάναμε μια εισαγωγή).
  • Γράψαμε στο πράσινο τετράδιο τη μετατροπή των μέτρων σε δεκατόμετρα, εκατοστά και χιλιοστά.

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Quiz (φυτά του τόπου μας) – συνεχίσαμε το quiz από το σημείο που μείναμε την Τρίτη.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Αύριο, Παρασκευή, θα γίνει η Λογοτεχνική Ώρα.
  • Παρακαλώ, όσοι γονείς επιθυμείτε και μπορείτε να συνοδέψετε τα παιδιά στη Θεσσαλονίκη, να φέρετε το ποσό των 12 ευρώ/ άτομο και τις υπεύθυνες δηλώσεις!
  • Αύριο, Παρασκευή 1-2-2019, θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην Ιστορία (ενότητα 5 – Τρωικός Πόλεμος).
  • Την Τρίτη 5-2-2019, θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη Γλώσσα (7η ενότητα). Επανάληψη: το λεξιλόγιο της ενότητας, προσωπικές – κτητικές αντωνυμίες, συλλαβισμός – τονισμός λέξεων, αντίθετες λέξεις. Μελετάμε και τα φυλλάδια του σχολείου.