Γ Δημοτικού - 6 Μαρτίου 2019

• Β.Μ.: Ενότητα 9 – “Στο αττικό μετρό”, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1,2,3,4,5 και 6, σελ. 66-69.
  • Τ.Ε.: Ενότητα 9 – “Στο αττικό μετρό”, ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 2 και 3, σελ. 30-31.

• Φυλλάδια του Σχολείου: ολοκληρώθηκαν οι ασκήσεις 1,2,3,4,5,6,8 και 9, σελ. 6-8.

• Β.Μ.: Ενότητα 7 – Μάθημα 1. Παλαιολιθική εποχή, σελ. 98-100.
  • Τ.Ε.: Ενότητα 7 – Μάθημα 1, ασκήσεις 1,2 και 3, σελ. 40.

• Companion: pg.81.
  • Pupil’s: pg.75- Writing.

Λογοτεχνική Ώρα

• Διαβάσαμε ως τη σελίδα 198, από το λογοτεχνικό βιβλίο “Όλιβερ Τουίστ”.
  • ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα βιβλία θα παραμείνουν στο σχολείο και θα ολοκληρώσουμε το βιβλίο (τις εναπομείναντες σελίδες) στην τάξη!

• Β.Μ.: Ενότητα 9 – “Στο αττικό μετρό”, ορθογραφία-αντιγραφή τα πινακάκια σε κόκκινο διακεκομμένο πλαίσιο, σελ. 69.
  • Β.Μ.: Μελέτη τον κανόνα ορθογραφίας των μετοχών, σελ. 69.
  • Τ.Ε.: κάνουμε την άσκηση 4, σελ. 32.

• Β.Μ.: Διαβάζω και μαθαίνω το Μάθημα 1. “Παλαιολιθική εποχή”, σελ. 98-99.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Αύριο, Πέμπτη, τα παιδιά να έχουν μαζί τους το Ανθολόγιο και το Βιβλίο Μαθητή της Γλώσσας (θα κάνουμε κείμενα από τη θεματική ενότητα). Θα γίνουν οι τέσσερις πρώτες ώρες. Μετά θα ακολουθήσει αποκριάτικο πάρτι.
  • Με απόφαση της περιφέρειας Αν. Μακεδονίας και Θράκης, την Παρασκευή 8/3 οι σχολικές μονάδες δε θα λειτουργήσουν, προκειμένου οι μαθητές να συμμετάσχουν στις θρακικές λαογραφικές εορτές.
  • Ο μαθηματικός διαγωνισμός “Καγκουρό” θα διεξαχθεί στις 30 Μαρτίου 2019, ώρα 9:00 π.μ., στο σχολείο μας (Ιδιωτικά Σχολεία Ξάνθης ΑΞΙΟΝ). Παρακαλώ πολύ, οι συμμετέχοντες να φέρουν το ποσό των 12,50 ευρώ μέχρι την Πέμπτη!
  • Την Τετάρτη 13-3-2019, θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην 7η ενότητα, στα ΜαθηματικάΕπανάληψη τα αντίστοιχα κεφάλαια και τα φυλλάδια του Σχολείου!
  • Τις ημέρες που έχουμε Γυμναστική, παρακαλώ πολύ, τα παιδιά να είναι εφοδιασμένα με μια αλλαξιά, ένα καπέλο και ένα μπουκάλι νερό!

• Companion: pg.82> ex.6 + διάβασμα από το τετράδιο –> προφορά -ed.