Γ Δημοτικού - 16 Δεκεμβρίου 2019

Ενότητα 4- Κεφάλαιο 25 “Ισοδύναμα κλάσματα”

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 2, 3 σελ. 8.

Ενότητα 4- Κεφάλαιο 26 “Επαναληπτικό μάθημα”

• Β.Μ.: ασκ. 1 σελ. 66, ασκ. 2 σελ. 67.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2 σελ. 32, ασκ. 3, 4 σελ. 33.
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 1, 2 σελ. 9.

• Ορθογραφία
  • Activity book: σελ. 23.
  • Let’s celebrate σελ. 4- 5 (Merry Chritmas).
  • Παιχνίδια κεφαλαίου.
  • Εκμάθηση χριστουγεννιάτικου τραγουδιού.

• (Για αύριο) Companion: σελ. 15 copy and dictation από 3.31- 3.39.
  • Companion: σελ. 57 απ’έξω το ρήμα σε κατάφαση, άρνηση, ερώτηση.

• Αύριο, Τρίτη 17/12/2019 14:30-16:00 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων και δοθούν οι βαθμοί του Α’ τριμήνου. Για τα Αγγλικά η ενημέρωση θα γίνει την ίδια μέρα 13:00-14:30.
  • Αγαπητοί γονείς, το σχολείο μας προσπαθώντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές στο πνεύμα των Χριστουγέννων, στο πνεύμα της αγάπης, της αλληλεγγύης και της προσφοράς στους συνανθρώπους μας αποφάσισε φέτος τα Χριστούγεννα να συγκεντρώσει χρήματα για την ενίσχυση απόρων οικογενειών της πόλης μας. Σας παρακαλούμε να στηρίξετε την κοινωνική αυτή δράση και να συνεισφέρετε κατά το δυνατόν γι’ αυτόν τον σκοπό.
  • Παρακαλώ να φέρετε τα τεστ της γλώσσας, των μαθηματικών και της ιστορίας υπογεγραμμένα από τους γονείς.
  • Να φέρετε τα κίτρινα τετράδια με διορθωμένα τα ορθογραφικά λάθη.
  • Την Παρασκευή 20/12 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή με το σχολείο στο χριστουγεννιάτικο πάρκο της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ στη Δράμα. Όσοι ενδιαφέρονται παρακαλώ να φέρουν υπογεγραμμένες τις δηλώσεις και τα χρήματα. Το κόστος μεταφοράς είναι 7 ευρώ.
  • Κατά την 5η, 6η και 7η διδακτική ώρα πραγματοποιήθηκε πρόβα για την Χριστουγεννιάτικη παράσταση.

• Καλή εβδομάδα!