Γ Δημοτικού - 4 Νοεμβρίου 2019

Ενότητα 2- Κεφάλαιο 13 «Επαναληπτικό μάθημα»

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 4 σελ. 10, ασκ. 5, 6 σελ. 11, ασκ. 7 σελ. 12.

• Pupil’s book: σελ. 15.
  • Companion: σελ. 49- 50.
  • Activity book:σελ. 10- 11.

Ιστορία

• Β.Μ.: σελ. 36.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2 σελ. 15.

Μελέτη

• Είδαμε βίντεο σχετικά με τους άθλους του μαθήματος.

• Companion: σελ. 49 (απ’έξω το υπογραμμισμένο κομμάτι), σελ. 50 (εξάσκηση το 2- ανάγνωση), exs. 3- 4 σελ. 51.

Ιστορία

Διάβασμα πολύ καλά το μάθημα: Ενότητα 2 “Ο Ηρακλής”- Κεφάλαιο 6 “Ο Κέρβερος του Άδη και τα χρυσά μήλα των Εσπερίδων”

• Β.Μ.: σελ. 36.

• Παρακαλώ πολύ να φέρετε τα κίτρινα τετράδια.
  • Αύριο θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στην ενότητα 2 των μαθηματικών. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε πολύ καλά τα εξής:
  • Επανάληψη την προπαίδεια.
  • Β.Μ.: σελ. 28 (μαθαίνω–> τα έντονα μαύρα γράμματα), ασκ. 2 σελ. 35 (η προπαίδεια του 11), σελ. 35 (το κίτρινο πλαίσιο- μαθαίνω).
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: σελ. 2, σελ. 3 (αφαίρεση με κρατούμενο).
  • Την Τρίτη 19/11/2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ Β’ Γ’ τάξης στη Θεσσαλονίκη. Θα επισκεφθούμε το θεματικό πάρκο Μουσείο “Οδύσσεια”. Επίσης θα παρακολουθήσουμε διαδραστική παράσταση στο ΝΟΗΣΙΣ. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους και τους δασκάλους των τάξεων. Το κόστος της εκδρομής  είναι 15  ευρώ το άτομο. Παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή στις δηλώσεις.