Γ Δημοτικού - 1 Φεβρουαρίου 2019

• Ολοκληρώθηκαν τα φυλλάδια του Σχολείου για την 7η ενότητα (έγιναν οι ασκήσεις 3,4,5, σελ.16).
  • Επανάληψη τις προσωπικές – κτητικές αντωνυμίες. Παραδείγματα στον πίνακα.

• Γράψαμε το επαναληπτικό διαγώνισμα για την 5η ενότητα (Τρωικός Πόλεμος).

• Pupil’s, pg. 62-63.

Λογοτεχνική Ώρα

• Δανεισμός βιβλίων από τη Βιβλιοθήκη του Σχολείου.
  • Παρουσίαση βιβλίου: “Φύση και διατροφή“.
  • Επιλογή του θέματος του άρθρου που θα δημοσιευτεί στην τοπική εφημερίδα “Αγώνας“.

Αγγλικα

• Companion: pg.31> Ορθογραφία το πρώτο πινακάκι.
  • Activity: pg. 52> ex.1,2 + ανάγνωση το μάθημα (Pupil’s, pg.62) με το e-book.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Παρακαλώ, όσοι γονείς επιθυμείτε και μπορείτε να συνοδέψετε τα παιδιά στη Θεσσαλονίκη, να φέρετε το ποσό των 12 ευρώ/ άτομο και τις υπεύθυνες δηλώσεις!
  • Την Τρίτη 5-2-2019, θα γράψουμε το επαναληπτικό διαγώνισμα στη Γλώσσα (7η ενότητα). Επανάληψη: το λεξιλόγιο της ενότητας, προσωπικές – κτητικές αντωνυμίες, συλλαβισμός – τονισμός λέξεων, αντίθετες λέξεις. Μελετάμε και τα φυλλάδια του σχολείου. Κάνουμε επίσης, επανάληψη τον Ενεστώτα, Παρατατικό και Αόριστο της Ενεργητικής Φωνής (ρήματα σε -ω), καθώς και τον Ενεστώτα της Παθητικής Φωνής (ρήματα σε -μαι).