Γ Δημοτικού - 1 Νοεμβρίου 2019

Απ’το ανθολόγιο λογοτεχνικών κειμένων:

• “Το τραγούδι της φάλαινας” σελ. 15- 18.

Ενότητα 3 «Στη γη και στη θάλασσα»- Κεφάλαιο 3 «Οι ακροβάτες της θάλασσας»

• Β.Μ.: σελ. 53, ασκ. 1, 2 σελ. 54, ασκ. 3, 4, 5 σελ. 55.

Ιστορία

Ενότητα 2 “Ο Ηρακλής”- Κεφάλαιο 5 “Κι άλλοι άθλοι”

• Β.Μ.: σελ. 33.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3 σελ. 14.

Μελέτη περιβάλλοντος

Ενότητα 3 «Μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς»- Κεφάλαιο 3 “Κυκλοφορούμε με ασφάλεια”

• Β.Μ.: σελ. 53-55.

Ευέλικτη ζώνη

• Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης (31 Οκτωβρίου) μιλήσαμε για την αποταμίευση και κατασκευάσαμε κουμπαράδες.

Ενότητα 3 «Στη γη και στη θάλασσα»- Κεφάλαιο 3 «Οι ακροβάτες της θάλασσας»

• Β.Μ.: ανάγνωση σελ. 53, ορθογραφία και αντιγραφή ασκ. 4, 5 σελ. 55, να γράψετε στο ευρετήριο τις λέξεις της ασκ. 5.

Ιστορία

Παρακαλώ να διαβάσετε πολύ καλά το μάθημα: Ενότητα 2 “Ο Ηρακλής”- Κεφάλαιο 5 “Κι άλλοι άθλοι”

• Β.Μ.: σελ. 33.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν υπογεγραμμένο από τους γονείς το τεστ της γλώσσας.
  • Παρακαλώ, να επιστρέψετε τις κονκάρδες και τα φουλάρια από την παρέλαση.
  • Την Τρίτη 05/11 θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στην ενότητα 2 των μαθηματικών. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε πολύ καλά τα εξής:
  • Επανάληψη την προπαίδεια.
  • Β.Μ.: σελ. 28 (μαθαίνω–> τα έντονα μαύρα γράμματα), ασκ. 2 σελ. 35 (η προπαίδεια του 11), σελ. 35 (το κίτρινο πλαίσιο- μαθαίνω).
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: σελ. 2, σελ. 3 (αφαίρεση με κρατούμενο).
  • Την Τρίτη 19/11/2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ Β’ Γ’ τάξης στη Θεσσαλονίκη. Θα επισκεφθούμε το θεματικό πάρκο Μουσείο “Οδύσσεια”. Επίσης θα παρακολουθήσουμε διαδραστική παράσταση στο ΝΟΗΣΙΣ. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους και τους δασκάλους των τάξεων. Το κόστος της εκδρομής  είναι 15  ευρώ το άτομο. Παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή στις δηλώσεις.