Γ Δημοτικού - 14 Νοεμβρίου 2019

Ενότητα 3 «Στη γη και στη θάλασσα»

• Απ’τις επαναληπτικές ασκήσεις του φυλλαδίου: ασκ. 5, 6 σελ. 16, ασκ. 7, 8, 9 σελ. 17.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα: ” Ένα αξέχαστο ταξίδι”.

Ενότητα 3- Κεφάλαιο 17 «Πολλαπλασιασμοί»

• Τ.Ε.: ασκ. 4, 5, 6 σελ. 17.
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 1, 2, 3 σελ. 4.

Λογοτεχνική ώρα

• Διαβάσαμε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ. 76- 88.

Ενότητα 3- Κεφάλαιο 17 «Πολλαπλασιασμοί»

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 4, 5 σελ. 5.

Λογοτεχνική ώρα

• Να διαβάσετε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ. 89- 100.

• Κατά την τέταρτη και πέμπτη διδακτική ώρα παρακολουθήσαμε παράσταση του Καραγκιόζη.
  • Τη Δευτέρα 18/11 θα γράψουμε τεστ στην ενότητα 2 της ιστορίας, παρακαλώ να διαβάσετε τα εξής:
  • Β.Μ.: σελ. 21 (Εισαγωγή), σελ. 23 (Η γέννηση του Ηρακλή, σελ. 26 (Το λιοντάρι της Νεμέας), σελ. 28 (Η Λερναία Ύδρα και ο κάπρος του Ερύμανθου), σελ. 30 (Το ελάφι με τα χρυσά κέρατα, οι Στυμφαλίδες όρνιθες, οι στάβλοι του Αυγεία), σελ. 33 (Κι άλλοι άθλοι), σελ. 36 (Ο Κέρβερος του Άδη και τα χρυσά μήλα των Εσπερίδων), σελ. 38 (Το τέλος του Ηρακλή).
  • Την Τετάρτη 20/11 θα γράψουμε το επαναληπτικό τεστ της Γλώσσας στην ενότητα 2. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τα εξής:
  • Β.Μ.: σελ. 62 (Λεξιλόγιο).
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: σελ. 1 (Θεωρία για την απόστροφο), σελ. 3 (Συνώνυμες- ταυτόσημες λέξεις), σελ. 4 (Το αόριστο άρθρο), σελ. 6 (Το οριστικό άρθρο), σελ. 8 (Κυριολεξία και μεταφορά), σελ. 9 (Τα σημεία στίξης), σελ. 11 (Παρομοίωση).
  • Παρακαλώ να μάθετε τα λόγια σας από το θεατρικό «Σκρούτζ» για την Χριστουγεννιάτικη παράσταση.