Γ Δημοτικού - 19 Δεκεμβρίου 2019

• Σήμερα το απόγευμα στις 19.00 είναι η χριστουγεννιάτικη γιορτή του δημοτικού. Παρακαλώ όλα τα παιδιά να προσέλθουν στις 18.30! Σας περιμένουμε όλους!
  • Αύριο Παρασκευή, θα πάμε στην Ονειρούπολη. Τα σχολικά θα λειτουργήσουν κανονικά και το πρωί και το μεσημέρι. Οι δραστηριότητες δε θα γίνουν. Όλοι θα σχολάσουμε 14:30!
  • Την Δευτέρα θα πραγματοποιηθεί εκκλησιασμός στη Μητρόπολη της Ξάνθης!

Για τα Χριστούγεννα:

• Την Πέμπτη 09/ 01 θα γράψουμε το επαναληπτικό τεστ στην 4η ενότητα των Μαθηματικών. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τα εξής:
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: σελ. 1 (Θεωρία για το κλάσμα), σελ. 7 (Ισοδύναμα κλάσματα).
  • Γραφή κλασμάτων με λέξεις.
  • Να διαβάσετε το υπόλοιπο λογοτεχνικό βιβλίο “Ιστορίες για τα δικά μου Χριστούγεννα” του Μάνου Κοντολέων (σελ. 29 ως το τέλος) και να συμπληρώσετε τη λογοτεχνική σελίδα.

Ενότητα 6 “Πολιτείες ντυμένες στα λευκά”- Κεφάλαιο 3 “Τόσο χιόνι δεν ξανάγινε”

• Β.Μ.: ανάγνωση τη σελ. 15, αντιγραφή (1 φορά) και ορθογραφία τις ασκ. 7, 8, 9 σελ. 17.
  • Την Παρασκευή 10/01 θα γράψουμε το επαναληπτικό τεστ στην 6η ενότητα της Γλώσσας. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τα εξής:
  • Β.Μ.: σελ. 18 (Λεξιλόγιο).
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: σελ. 2 (Ενεστώτας, Παρατατικός, Αόριστος), σελ. 7 (Σύνδεσμοι), σελ. 9 (Οι βαθμοί των επιθέτων- θετικός, συγκριτικός, υπερθετικός βαθμός).

Καλά Χριστούγεννα!!