Γ Δημοτικού - 21 Νοεμβρίου 2019

• Γράψαμε το επαναληπτικό τεστ της ενότητας 3.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα: “Εκδρομή στη Θεσσαλονίκη”.

Ενότητα 3- Κεφάλαιο 19 “Προβλήματα”

• Β.Μ.: ασκ. 1, 2 σελ. 52, ασκ. 3, 4 σελ. 53.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2 σελ. 20.

Λογοτεχνική ώρα

• Διαβάσαμε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ.101- 112.

Ενότητα 3- Κεφάλαιο 18 «Διαιρέσεις»

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 4, 5 σελ. 7.

Λογοτεχνική ώρα

• Να διαβάσετε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ.113- 124.

• Παρακαλώ να μάθετε τα λόγια σας από το θεατρικό «Σκρούτζ» για την Χριστουγεννιάτικη παράσταση.
  • Την 5η ώρα επισκέφθηκε το σχολείο μας ο συγγραφέας/δημοσιογράφος Άρης Δημοκίδης.
  • Την επόμενη Πέμπτη 28/11/2019 θα παρακολουθήσουμε την θεατρική παράσταση “Τζιτζιμιτζιχοτζιριά” στο ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας. Τα παιδιά θα συνοδεύονται από τους δασκάλους τους. Κόστος μεταφοράς 4 ευρώ και κόστος παράστασης 5 ευρώ. Παρακαλώ να φέρετε τις δηλώσεις και τα χρήματα εγκαίρως.
  • Κατά την 7η διδακτική ώρα πραγματοποιήθηκαν πρόβες για την Χριστουγεννιάτικη παράσταση.