Γ Δημοτικού - 31 Οκτωβρίου 2019

• Γράψαμε γνωστή άγνωστη ορθογραφία.

Ενότητα 3 «Στη γη και στη θάλασσα»- Κεφάλαιο 2 «Γάτος από σπίτι ζητά οικογένεια»

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 1 σελ. 4, ασκ. 2, 3, 4 σελ. 5.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με βάση την ασκ. 3 σελ. 35 (Τ.Ε.).

Ενότητα 2- Κεφάλαιο 13 «Επαναληπτικό μάθημα»

• Τ.Ε.: ασκ. 4, 5, 6 σελ. 35.
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 1, 2 σελ. 9.

Λογοτεχνική ώρα

• Διαβάσαμε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ. 31- 40.

Μελέτη περιβάλλοντος

Ενότητα 3 «Μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς»- Κεφάλαιο 2 “Τα μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς στη ζωή μας”

• Β.Μ.: σελ. 51- 52.

Ενότητα 2- Κεφάλαιο 13 «Επαναληπτικό μάθημα»

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 3 σελ. 10.

Λογοτεχνική ώρα

• Να διαβάσετε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ. 41- 51.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν υπογεγραμμένο από τους γονείς το τεστ της γλώσσας.
  • Παρακαλώ, να επιστρέψετε τις κονκάρδες και τα φουλάρια από την παρέλαση.
  • Αύριο να φέρετε μαζί σας και το ανθολόγιο λογοτεχνικών κειμένων.
  • Την Τρίτη 05/11 θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στην ενότητα 2 των μαθηματικών. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε πολύ καλά τα εξής:
  • Επανάληψη την προπαίδεια.
  • Β.Μ.: σελ. 28 (μαθαίνω–> τα έντονα μαύρα γράμματα), ασκ. 2 σελ. 35 (η προπαίδεια το 11), σελ. 35 (το κίτρινο πλαίσιο- μαθαίνω).
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: σελ. 2, σελ. 3 (αφαίρεση με κρατούμενο).
  • Την Τρίτη 19/11/2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ Β’ Γ’ τάξης στη Θεσσαλονίκη. Θα επισκεφθούμε το θεματικό πάρκο Μουσείο “Οδύσσεια”. Επίσης θα παρακολουθήσουμε διαδραστική παράσταση στο ΝΟΗΣΙΣ. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους και τους δασκάλους των τάξεων. Το κόστος της εκδρομής  είναι 15  ευρώ το άτομο. Παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή στις δηλώσεις.