Γ Δημοτικού - 4 Ιουνίου 2020

• Κάναμε επαναληπτικές ασκήσεις στον πίνακα αλλά και στο μπλε τετράδιο.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε μία ιστορία χρησιμοποιώντας τις λέξεις δρόμος, θυμάμαι, απέναντι, ακούω, μήλα, ήσυχος, ρολόι, ταξιδεύω, δύσκολα, ξύλινος (δε ξεχνάμε να βάλουμε τίτλο στην ιστορία μας).

• Λύσαμε ασκήσεις στον πίνακα και στο πράσινο τετράδιο.

Λογοτεχνική ώρα

• Μιλήσαμε για τη συγγραφέα Λότη Πέτροβιτς- Ανδρουτσοπούλου.
  •  Διαβάσαμε απ’το λογοτεχνικό βιβλίο “Το παιδί από τη θάλασσα” της Λότης Πέτροβιτς- Ανδρουτσοπούλου τις σελ. 9- 22.

Μελέτη περιβάλλοντος

Ενότητα 8 “Επικοινωνούμε και ενημερωνόμαστε”- Κεφάλαιο2 “Ξεπερνάμε τις δυσκολίες στην επικοινωνία”

• Β.Μ.: σελ. 136- 138.

• Παρακαλώ να κάνετε τις ασκήσεις που γράψαμε στο μπλε τετράδιο.

• Να ολοκληρώσετε τις ασκήσεις στο πράσινο τετράδιο.

Λογοτεχνική ώρα

• Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε απ’το λογοτεχνικό βιβλίο “Το παιδί από τη θάλασσα” της Λότης Πέτροβιτς- Ανδρουτσοπούλου τις σελ. 23- 40.

• Σας ενημερώνουμε ότι στο εξής τις Παρασκευές το πρόγραμμα θα ολοκληρώνεται στο 5ωρο και οι μαθητές θα σχολάνε στις 12:30. Θα ακολουθεί σχολαστικός καθαρισμός και απολύμανση στο εσωτερικό και εξωτερικό του σχολείου.