Γ Δημοτικού - 7 Νοεμβρίου 2019

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία.

Ενότητα 3 «Στη γη και στη θάλασσα»- Κεφάλαιο 4 «Γη και θάλασσα»

• Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 3 σελ. 9, ασκ. 1, 2 σελ. 10.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με βάση την ασκ. 7 σελ. 38 (Τ.Ε.) και θέμα: “Το αγαπημένο μου ζώο”.

Ενότητα 3- Κεφάλαι 15 “Προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών”

• Β.Μ.: ασκ. 1 σελ. 44, ασκ. 2, 3 σελ. 45.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3 σελ. 12.

Λογοτεχνική ώρα

• Διαβάσαμε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ. 52- 62.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Ενότητα 4 “Φυτά και ζώα του τόπου μας”- Κεφάλαιο 1 “Φυτά του τόπου μας (α)”

• Β.Μ.: σελ. 57- 61.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1 σελ. 21.

• Να κάνετε την άσκηση που γράψαμε στο μπλε τετράδιο.

Ενότητα 3- Κεφάλαι 15 “Προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών”

• T.E.: ασκ. 4, 5 σελ.13.

Λογοτεχνική ώρα

• Να διαβάσετε από το λογοτεχνικό βιβλίο «Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης» της Λίτσας Ψαραύτη τις σελ. 63- 75.

• Παρακαλώ να μάθετε τα λόγια σας από το θεατρικό «Σκρούτζ» για την Χριστουγεννιάτικη παράσταση.
  • Να φέρετε υπογεγραμμένο από τους γονείς το τεστ των μαθηματικών.
  • Παρακαλώ να βρείτε πληροφορίες και μία φωτογραφία για το είδος προς εξαφάνιση που έχετε αναλάβει για το μάθημα της ευέλικτης ζώνης.
  • Την Τρίτη 19/11/2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ Β’ Γ’ τάξης στη Θεσσαλονίκη. Θα επισκεφθούμε το θεματικό πάρκο Μουσείο “Οδύσσεια”. Επίσης θα παρακολουθήσουμε διαδραστική παράσταση στο ΝΟΗΣΙΣ. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους και τους δασκάλους των τάξεων. Το κόστος της εκδρομής  είναι 15  ευρώ το άτομο. Παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή στις δηλώσεις και να ενημερώσετε αύριο για τις δραστηριότητες της εκδρομής στις οποίες θα συμμετέχουν και οι γονείς.