Γ Δημοτικού - 9 Ιανουαρίου 2020

Ενότητα 6 “Πολιτείες ντυμένες στα λευκά”- Κεφάλαιο 3 “Τόσο χιόνι δεν ξανάγινε”

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία και άσκηση στο μπλε τετράδιο.
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: ασκ. 4, 5, 6 σελ. 14, ασκ. 7, 8, 9 σελ. 15.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα “Οι φετινές διακοπές των Χριστουγέννων”.

• Γράψαμε το επαναληπτικό τεστ της 4ης ενότητας.

Λογοτεχνική ώρα

• Συμπληρώσαμε την λογοτεχνική σελίδα του βιβλίου “Ιστορίες για τα δικά μου Χριστούγεννα” του Μάνου Κοντολέων.

Μελέτη περιβάλλοντος

Ενότητα 4 “Φυτά και ζώα του τόπου μας”- Κεφάλαιο 6 “Κατοικίδια ζώα”, Κεφάλαιο 7 “Αγρίμια και πουλιά του βουνού και του δάσους”

• Β.Μ.: σελ. 72- 76.
  • Τ.Ε.: ασκ. 11 σελ. 27, ασκ. 12 σελ. 28.

• Παρακαλώ να φέρετε τα τεστ της γλώσσας, των μαθηματικών και της ιστορίας υπογεγραμμένα από τους γονείς.
  • Αύριο  10/01 θα γράψουμε το επαναληπτικό τεστ στην 6η ενότητα της Γλώσσας. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τα εξής:
  • Β.Μ.: σελ. 18 (Λεξιλόγιο).
  • Απ’τα φυλλάδια του σχολείου: σελ. 2 (Ενεστώτας, Παρατατικός, Αόριστος), σελ. 7 (Σύνδεσμοι), σελ. 9 (Οι βαθμοί των επιθέτων- θετικός, συγκριτικός, υπερθετικός βαθμός).
  • Το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020 στο ΑΞΙΟΝ θα λάβει χώρα ο μαθηματικός διαγωνισμός “Πυθαγόρας” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Το κόστος συμμετοχής είναι 10€. Όσοι μαθητές επιθυμούν να συμμετάσχουν να το δηλώσουν μέχρι Παρασκευή 17/01.