Γ Δημοτικού - 9 Φεβρουαρίου 2024

• Γράψαμε γνωστή ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.
  • Εξάσκηση στους Μέλλοντες και στις αντωνυμίες.

Βιβλίο Μαθητή

• σελ. 57
  • Αντιγραφή:
    Ο γίγαντας Τάλως έπαιρνε την ενέργειά του από μια φλέβα μέσα στην οποία έτρεχε θεϊκό αίμα.

Corpus: Επαναληπτικές ασκήσεις στην Γλώσσα

• σελ. 6-7-10-11(ασκ. 3)-13-14 (ασκ.2)

Activity book σελ. 33

Pupil’s book σελ. 41

Βιβλίο Μαθητή

• Ανάγνωση: σελ. 57
  • Ορθογραφία:

Corpus

• σελ.8 ασκ. 5

Ασκήσεις στο πράσινο τετράδιο.

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει το συντομότερο δυνατόν):

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ9 Μαρτίου 2024. Στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων – δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο, και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ.

Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ30 Μαρτίου 2024. Τα θέματα δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ.

Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα.

Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.

• Το ΑΞΙΟΝ στηρίζει και τη φετινή χρονιά τη δράση αλληλεγγύης “Ο Αι-Βασίλης άργησε μια μέρα” που διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Οι Βάτραχοι”.
    Σκοπός της δράσης είναι η συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης. Βοηθήστε αυτή την εβδομάδα να γεμίσουμε τον “σάκο”.

Καλό Σαββατοκύριακο!!