Γ Δημοτικού - 16 Σεπτεμβρίου 2022

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία και άσκηση.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Ενότητα 1- Κεφάλαιο 2 Α “Προσθέσεις διψήφιων και τριψήφιων αριθμών”

• Β.Μ.: ασκ.6 σελ.11

Ενότητα 1- Κεφάλαιο 2Β “Προσθέσεις διψήφιων και τριψήφιων αριθμών”

• Β.Μ.: ασκ. 1, 2, 3 και 4 σελ. 12

Ενότητα 1 “Η δημιουργία του κόσμου”- Κεφάλαιο 2 “Οι θεοί του Ολύμπου”

• Β.Μ.: σελ. 11- 14.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3, 4 σελ. 6.

Παραγωγή Λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα “Οι καλοκαιρινές μου διακοπές”.

Ενότητα 1 “Η δημιουργία του κόσμου”- Κεφάλαιο 2 “Οι θεοί του Ολύμπου”

• Βιβλίο μαθητή (Β.Μ.): Να διαβάσετε πολύ καλά το σχεδιάγραμμα και τις ερωτήσεις για το μάθημα στη σελίδα 11.

• Παρακαλώ να φέρετε όλοι 18 ευρώ για τα βιβλία των Μαθηματικών.
  • Το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο θα είναι το “Συντροφιά με τον άνεμο” της Γ. Σουρελή-Γρηγοριάδου. Το βιβλίο κοστίζει 6 ευρώ. Παρακαλώ πολύ να τα φέρετε αύριο.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν 54,20 ευρώ για τα βιβλία των αγγλικών.
  • Παρακαλώ να επιστραφεί συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη η δήλωση συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού από τους γονείς.
  • Την Τετάρτη 21/9/2022 στις 13:30-14:30 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων με τη δασκάλα της τάξης.
  • Για το  μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  • Παρακαλώ να ελέγξετε αν έχει ο κάθε μαθητής το λεξικό και να το φέρει στο σχολείο, ώστε να το αφήσουμε στο ράφι.
  • Παρακαλώ πολύ να πάρετε ένα φάκελο για να βάζουμε τα επαναληπτικά διαγωνίσματα.
  • Παρακαλώ να ντύσετε όλα τα βιβλία και να μείνουν στο ράφι τα βιβλία: Μελέτη Περιβάλλοντος, το Ανθολόγιο, το Λεξικό και τα Θρησκευτικά και τα τετράδια: το Πρόχειρο, το Ευρετήριο, καθώς και ο φάκελος της Μουσικής.

Καλό Σαββατοκύριακο!!