Γ Δημοτικού - 19 Απριλίου 2024

• Γράψαμε γνωστή κι άγνωστη ορθογραφία.
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.
  • Εξάσκηση στην ανάγνωση.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.)

• Σελ.54-55
  • Αντιγραφή:
    Ευτυχώς μας βοηθούν οι εθελοντικές οργανώσεις. Θέλω να τελειώσει ο πόλεμος και να γυρίσουμε όλοι στα σπίτια μας. Θέλω να είμαι ευτυχισμένη σαν και πρώτα.
  • Ευρετήριο:
    Ανάδοχος, εισφορές, κινδυνεύω, πρόσφυγας, πόλεμος

Βιβλίο Μαθητή

• Σελ. 135
  • Ασκήσεις εξάσκησης στο πράσινο τετράδιο.

Βιβλίο Μαθητή

• Ανάγνωση: σελ. 54
  • Ορθογραφία:
  • Φτιάχνω προτάσεις με τις λέξεις : εργασία, άστεγος, βοήθεια, οικογένεια, υγεία

Πράσινο Τετράδιο

• Ασκήσεις στο τετράδιο
  • Επανάληψη την προπαίδεια και την διαίρεση

Companion σελ. 82 ασκ 4,5

• Τη Δευτέρα την πρώτη ώρα θα πραγματοποιηθεί “Το κυνήγι πασχαλινού αυγού” και την τελευταία ώρα “Πικ-νικ”στην αυλή του σχολείου. Για το “Πικ-νικ” να φέρετε μια ψάθα και ότι φαγητό επιθυμείτε!

Τη Δευτέρα 22/04
στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών θα διοργανωθεί στην αυλή του σχολείου το “Easter Egg Hunt”. Οι μαθητές να φέρουν σοκολατένια αυγά (σε διάφορα μεγέθη) για τη διεξαγωγή του παιχνιδιού.

• Παρακαλώ πολύ, να διαβάζετε καθημερινά την προπαίδεια.
  • Παρακαλώ πολύ, να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Να έχετε πάντα μαζί σας τα τετράδια.

Καλό Σαββατοκύριακο!!