Γ Δημοτικού - 2 Δεκεμβρίου 2022

• Εξάσκηση στην ανάγνωση
  • Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία και άσκηση
  • Από το corpus σελ.13 ασκ.1, 2 και 3

• Ασκήσεις στο πράσινο τετράδιο

Παραγωγή Λόγου

• Πραγματοποιήθηκε πρόβα για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή.

• Γράψαμε το επαναληπτικό τεστ

Την Παρασκευή 9/12/2022 θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στη Γλώσσα. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε από το corpus (και τις ασκήσεις): τη σελ.3 – τα ουσιαστικά σε -ι, -ο και τις εξαιρέσεις τους, τη σελ.6 με τα ρήματα σε -ίζω και τις εξαιρέσεις τους, τη σελ.8 τα ρήματα σε -ώνω, τη σελ.9 το τελικό (ν) και τη σελ.11 ο τονισμός των λέξεων. Επίσης, να διαβάσετε από το Β.Μ. το λεξιλόγιο στη σελ.76 και τα κείμενα: ”Πως υιοθετήσαμε ένα κομμάτι γης” σελ.64-65 και ”Το τετράδιο ζωγραφικής” σελ.72-73

Τη Δευτέρα 5/12 θα πραγματοποιηθεί η Παραγωγή Λόγου. Να έχετε μαζί σας όλοι το κίτρινο τετράδιο.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Παρακαλώ πολύ να είστε συνεπείς με την ανάγνωση του λογοτεχνικού μας βιβλίου.

Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.

Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους και να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους, γιατί έχουμε ξεκινήσει τις πρόβες.

Καλό Σαββατοκύριακο!!!