Γ Δημοτικού - 9 Δεκεμβρίου 2022

• Γράψαμε το επαναληπτικό τεστ

Ενότητα 4 “Η Αργοναυτική εκστρατεία”- Κεφάλαιο 2 “Πελίας και Ιάσονας”

• Β.Μ.: σελ. 52, σελ. 53.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3 σελ. 21.

Ενότητα 4 “Η Αργοναυτική εκστρατεία”- Κεφάλαιο 2 “Πελίας και Ιάσονας”

• Β.Μ.: Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε το σχεδιάγραμμα με τις ερωτήσεις του μαθήματος στη σελ. 52.

Την πρώτη και τη δεύτερη ώρα πραγματοποιήθηκε πρόβα.

Την 5η ώρα επισκέφθηκε το σχολείο μας η συγγραφέας Σεβαστή Χατζησαββίδου και παρουσίασε στους μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ ταξης το βιβλίο της “Πετάει, πετάει… ο χειμώνας”

Παρακαλώ πολύ να μάθουν όλοι οι μαθητές τα λόγια τους για τη χριστουγεννιάτικη γιορτή και να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους, γιατί έχουμε ξεκινήσει τις πρόβες.

Μοιράστηκε στους μαθητές η υπεύθυνη δήλωση για την εκδρομή στην Ονειρούπολη Δράμας, την Τετάρτη 21/12/2022. Παρακαλώ να επιστραφεί υπογεγραμμένη απ’ τους γονείς. Το κόστος της εκδρομής είναι 10€.

Μοιράστηκε το διαγώνισμα της Ιστορίας. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Παρακαλώ πολύ να είστε συνεπείς με την ανάγνωση του λογοτεχνικού μας βιβλίου.

Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.

~ 16 μέρες για τα Χριστούγεννα ~

Καλό Σαββατοκύριακο!!