Γ Δημοτικού - 12 Οκτωβρίου 2023

• Γράψαμε γνωστή κι άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

• σελ. 39
  • Αντιγραφή:

Θυμάμαι την μυστηριώδη κυρία με τα άσπρα μαλλιά, το πρόσχαρο πρόσωπο, το επίσημο φόρεμα και τους ευγενικούς τρόπους.

Τετράδιο Εργασιών (Τ.Ε)

• σελ. 25-26-27

Ευρετήριο

συλλέκτης, συλλεκτικός, επίσημος, πρόσχαρο, μυστηριώδης, ευγενικός, γράμμα, γραμματόσημα, γραμματοκιβώτιο, συλλογή, εγγόνι

• σελ. 25, ασκ. 6

• σελ. 26 Το λιοντάρι της Νεμέας

• Ορθογραφία:

• Να κλίνω “Ο πολύχρωμος τοίχος” , “η ισπανική γλώσσα”  και ” το πολύχρωμο ψάρι” σε ενικό και πληθυντικό αριθμό.

Μαθαίνω πολύ καλά το “Μαθαίνω” στην σελίδα 24

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.)

• σελ. 26 (Το σχεδιάγραμμα θα το κολλήσουμε την Τρίτη)

• Παρακαλώ πολύ, να φέρετε 35 ευρώ, για τα βιβλία της Πληροφορικής.
  • Την τελευταία ώρα, πραγματοποιήθηκε ομιλία για την επέτειο του Μακεδονικού Αγώνα από την κ. Πετρίνα Μπαγκή.
  • Την Τρίτη, 17/10/2023, να φέρετε μαζί σας πρωινό σνακ και μία κουβερτούλα ή τραπεζομάντηλο, για το πικνίκ που θα γίνει.

Λόγω της διενέργειας των επαναληπτικών εκλογών για την ανάδειξη των Περιφερειακών και Δημοτικών αρχών της 15ης Οκτωβρίου 2023, η σχολική μονάδα δε θα λειτουργήσει την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023.

Να έχετε ένα όμορφο τετραήμερο!!