Γ Δημοτικού - 15 Σεπτεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή, άγνωστη ορθογραφία και άσκηση στο μπλε τετράδιο.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Έλεγχος ασκήσεων

Ενότητα 1- Κεφάλαιο 2 Α “Προσθέσεις διψήφιων και τριψήφιων αριθμών”

• Βιβλίο μαθητή (Β.Μ.): ασκ.1-5 σελ.10-11

Μελέτη Περιβάλλοντος

Ενότητα 1 “Ζούμε μαζί”- Κεφάλαιο 1 “Ζούμε μαζί και συνεργαζόμαστε. Χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον”

• Βιβλίο μαθητή (Β.Μ.): σελ. 10- 13.
  • Τετράδιο εργασιών (Τ.Ε.): ασκ. 1, 2 σελ. 5.

Λογοτεχνική ώρα

• Πρώτη γνωριμία με τη συγγραφέα του καινούριου λογοτεχνικού μας βιβλίου (“Συντροφιά με τον άνεμο” της Γ. Σουρελή-Γρηγοριάδου).

flash card revision game

• Να κάνετε δύο φορές αντιγραφή στο πράσινο τετράδιο την προπαίδεια (1-11).

• Παρακαλώ να φέρετε όλοι 18 ευρώ για τα βιβλία των Μαθηματικών.
  • Το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο θα είναι το “Συντροφιά με τον άνεμο” της Γ. Σουρελή-Γρηγοριάδου. Το βιβλίο κοστίζει 6 ευρώ. Παρακαλώ πολύ να τα φέρετε αύριο.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν 54,20 ευρώ για τα βιβλία των αγγλικών.
  • Παρακαλώ να επιστραφεί συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη η δήλωση συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού.
  • από τους γονείς
  • Για το  μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  • Παρακαλώ να ελέγξετε αν έχει ο κάθε μαθητής το λεξικό και να το φέρει στο σχολείο, ώστε να το αφήσουμε στο ράφι.
  • Παρακαλώ πολύ να πάρετε ένα φάκελο για να βάζουμε τα επαναληπτικά διαγωνίσματα.
  • Παρακαλώ να ντύσετε όλα τα βιβλία και να μείνουν στο ράφι τα βιβλία: Μελέτη Περιβάλλοντος, το Ανθολόγιο, το Λεξικό και τα Θρησκευτικά και τα τετράδια: το Πρόχειρο, το Ευρετήριο, καθώς και ο φάκελος της Μουσικής.