Γ Δημοτικού - 17 Φεβρουαρίου 2022

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία και άσκηση.
  • Φυλλάδιο: ασκ. 6, 7, 8 σελ. 14, ασκ. 9, 10 σελ. 15.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα “Δημιουργώ το δικό μου μυθολογικό πλάσμα”.

• Κάναμε εξάσκηση στις πράξεις με τετραψήφιους αριθμούς στο πράσινο τετράδιο και στον πίνακα.

Μελέτη περιβάλλοντος

Δραστηριότητες ανασκόπησης

• Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3, 4 σελ. 33.

Λογοτεχνική ώρα

• Από το λογοτεχνικό βιβλίο “Στη χώρα των θαυμάτων” του Νίκου Γιαννόπουλου διαβάσαμε τις σελ. 16- 22.
  • Σχολιάσαμε τις εικόνες.

• Τη Δευτέρα 21/2 θα γράψουμε το επαναληπτικό τεστ της Γλώσσας. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τα εξής:
  • Β.Μ.: σελ. 32 (λεξιλόγιο).
  • Φυλλάδιο (6η ενότητα): σελ. 2, σελ. 9.
  • Φυλλάδιο (7η ενότητα): σελ. 1 (το σύννεφο), σελ. 8 (θεωρία).
  • Εξάσκηση στην κλίση ρημάτων στον ενεστώτα, παρατατικό και αόριστο.

Λογοτεχνική ώρα

• Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τις σελ. 23- 29 από το λογοτεχνικό βιβλίο “Στη χώρα των θαυμάτων” του Νίκου Γιαννόπουλου.

• Παρακαλώ πολύ να επιστρέψετε υπογεγραμμένα από τους γονείς τα τεστ της Ιστορίας.
  • Φέτος ο Μαθηματικός Διαγωνισμός “Πυθαγόρας” θα γίνει διαδικτυακά το Σάββατο 12 Μαρτίου. Το κόστος συμμετοχής είναι 10 €. Παρακαλώ όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε, να ενημερώσετε άμεσα.
  • Παρακαλώ να είστε συνεπείς με την διενέργεια των υπογεγραμμένων και εκτυπωμένων self tests σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΕΟΔΥ και του σχολείου μας. Αυτήν την εβδομάδα οφείλετε να φέρετε εκτυπωμένα και υπογεγραμμένα τα self tests την Τρίτη 15/2 και την Παρασκευή 18/2.