Γ Δημοτικού - 2 Δεκεμβρίου 2021

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία και άσκηση.
  • Φυλλάδια: ασκ. 3, 4 σελ. 5.

Ενότητα 4 “Ο κόσμος γύρω μας”- Κεφάλαιο 2 “Τα χαρτιά ανακυκλώνονται!”

• Β.Μ.: σελ. 68- 69, ασκ. 1, 2, 3 σελ. 70, ασκ. 4, 5, 7 σελ. 71, γράψαμε γι’αντιγραφή τη φράση “Όλα εμείς τα χαροπροϊόντα… προσωρινά”.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με βάση την ασκ. 5 σελ. 48 (Τ.Ε. Γλώσσας).

Ενότητα 3- Κεφάλαιο 17 “Πολλαπλασιασμοί”

• Β.Μ.: ασκ. 4, 5, 6, 7, 8 σελ. 51.

Λογοτεχνική ώρα

• Από το λογοτεχνικό βιβλίο “Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης” της Λίτσας Ψαραύτη διαβάσαμε τις σελίδες 67- 69.

Ενότητα 4 “Ο κόσμος γύρω μας”- Κεφάλαιο 2 “Τα χαρτιά ανακυκλώνονται!”

• Β.Μ.: ανάγνωση το κείμενο σελ. 68- 69, ορθογραφία τη φράση “Όλα εμείς τα χαροπροϊόντα… προσωρινά”.

Λογοτεχνική ώρα

• Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τις σελίδες 70- 78 του λογοτεχνικού βιβλίου “Τάλως, ο χάλκινος γίγαντας της Κρήτης” της Λίτσας Ψαραύτη.

• Κατά την τέταρτη διδακτική ώρα πραγματοποιήθηκε πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη γιορτή.
  • Ως την Δευτέρα παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν (κρεμαστά) χριστουγεννιάτικα στολίδια της επιλογής τους.
  • Το σχολείο μας σε συνεργασία με την Ομάδα Διάσωσης και Διαχείρισης Ανθρωπιστικών Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Α.Κ.) από 1 έως 20 Δεκεμβρίου, συλλέγει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για άπορες οικογένειες της πόλης μας. Ενδεικτικά μπορείτε να φέρετε: ρύζι, όσπρια, ζυμαρικά, γάλα συμπυκνωμένο, λάδι, ζάχαρη, καφέ, καθαριστικά, χαρτικά και οτιδήποτε άλλο διατηρείται εκτός ψυγείου.
  • Την Τετάρτη 8/12 θα γράψουμε το επαναληπτικό τεστ της τρίτης ενότητας της Ιστορίας. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τις σελίδες 43, 45, 47.

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ: Αύριο να φέρετε εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο το self test.