Γ Δημοτικού - 21 Μαρτίου 2024

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ)

• σελ. 15-16-17
  • Αντιγραφή:
    Επειδή είχα βαρεθεί όλο τα ίδια και τα ίδια, ναύλωσα μια μέρα ένα καλό καράβι και βγήκα στο πέλαγο να γνωρίσω τον κόσμο.

• Ασκήσεις εξάσκησης.

• σελ. 92, ασκ. 1,2

• σελ.92

Companion σελ. 24

• Ανάγνωση: σελ. 15-16
  • Ορθογραφία:

Ασκήσεις στο πράσινο τετράδιο.

• σελ. 92

Activity book σελ. 41 ασκ. 3,4

Για αύριο να έχετε μαζί σας μια μικρή τσαντούλα με το πράσινο τετράδιο και την κασετίνα σας.

Να φοράτε τα καλά σας!

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Παρασκευή 22/03 οι μαθητές θα αποχωρήσουν από το σχολείο στις 12 το μεσημέρι.

Για την παρέλαση θα πρέπει να φοράτε άσπρο πουκάμισο, μπλε τζιν παντελόνι (χωρίς σκισίματα), πουλόβερ μπλε και μαύρα παπούτσια (τα κορίτσια κατά προτίμηση μπαλαρίνες)

• Στις 23-26 Μάϊου θα διεξαχθεί Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ορθογραφίας. Όσοι ενδιαφέρεστε ο διαγωνισμός γίνεται διαδικτυακά  και το κόστος συμμετοχής είναι 15 ευρώ. Ακολουθεί ο σχετικός σύνδεσμος για να κάνετε την εγγραφή σας (μπορείτε να κάνετε και δοκιμαστικό): https://super-contest.com/
  • ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024.  Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ.