Γ Δημοτικού - 22 Δεκεμβρίου 2022

• Διαβάσαμε τις σελ.116-125

pupils book p. 33-38

Λογοτεχνική ώρα

• Να ολοκληρώσετε το λογοτεχνικό μας βιβλίο και να συμπληρώσετε τη λογοτεχνική σελίδα που σας μοίρασα. Τη λογοτεχνική σελίδα θα μου τη φέρετε μόλις ανοίξουν τα σχολεία.

Μοιράστηκε το corpus της 6ης ενότητας. Να το έχετε μέσα στην τσάντα σας.

Αύριο Παρασκευή 23/12/2022 θα έρθουμε στο σχολείο κανονικά. Το ωράριο θα είναι κανονικό. Θα σχολάσουμε 13:25. Οι δραστηριότητες δεν θα γίνουν καθόλου. Παρακαλώ να έχουν μαζί τους μόνο μια μικρή τσαντουλα με κολατσιό και νερό. Καθόλου βιβλία και τετράδια. Η μέρα θα κυλήσει όπως σήμερα με ταινίες και παιχνίδι.

Για τα Χριστούγεννα:

• Να τελειώσετε το λογοτεχνικό βιβλίο και να συμπληρώσετε τη λογοτεχνική σελίδα.
  • Να διαβάσετε πολύ καλά από το corpus τις σελ.3 και 4
  • Να κάνετε πολύ καλή επανάληψη την προπαίδεια και να την κάνετε μια φορά αντιγραφή στο πράσινο τετράδιο.
  •  Να διαβάσετε το κεφάλαιο 4 στην ιστορία ”Η Αργοναυτική εκστρατεία” και συγκεκριμένα τις ασκήσεις από το Τ.Ε. και τα σχεδιαγράμματα με τις ερωτήσεις που σας έχω μοιράσει. Την Παρασκευή 13/1 θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ.

~3 μέρες για τα Χριστούγεννα~

Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές με αγάπη, υγεία και ευτυχία.