Γ Δημοτικού - 23 Μαρτίου 2023

• Γράψαμε τη γνωστή μας ορθογραφία και μία άσκηση

Ενότητα 7- Κεφάλαιο 47 ”Προβλήματα”

• Β.Μ.: ασκ.1-6 σελ.108-109

Ενότητα 7 “Η εποχή του λίθου”- Κεφάλαιο 1 “Η παλαιολιθική εποχή”

• Β.Μ.: σελ. 97- 99.
  • Τ.Ε.: ασκ. 1, 2, 3 σελ. 40.

activity book p. 50-51

pupils book p. 62-63

• Να κλίνετε στο Γραφής 2 τα ουσιαστικά η αλεπού και η φωνή σε Ενικό και Πληθυντικό αριθμό (προσέχετε στο άρθρο το τελικό -ν)
  • Να κλίνετε το ρήμα σκέφτομαι σε Παρακείμενο και Υπερσυντέλικο

Ενότητα 7 “Η εποχή του λίθου”- Κεφάλαιο 1 “Η παλαιολιθική εποχή”

• Β.Μ.: Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε το σχεδιάγραμμα με τις ερωτήσεις της εισαγωγής και τις ερωτήσεις του μαθήματος στις σελ. 98- 99.
  • Παρακαλώ να διαβάσετε πολύ καλά το μάθημα διότι μπαίνουμε σε μια διαφορετική ενότητα και πρέπει να την κατανοήσουμε.

Companion p. 31

from ”clever” to ”dirty” KAI

8.8

8.9

• Την 3η ώρα μας επισκέφθηκε η κ.Άννα των Γαλλικών με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Γαλλοφωνίας που γιορτάζεται όλο το Μάρτιο. Μάθαμε μερικές λεξούλες, τα χρώματα και μας μοίρασε ένα φύλλο εργασίας με δραστηριότητες. Επίσης, μας κέρασε κρέπες και κρουασάν.
  • Αύριο, θα πραγματοποιηθεί γιορτή αφιερωμένη στην 25η Μαρτίου. Βεβαιωθείτε, παρακαλώ, ότι ξέρετε πολύ καλά τα ποιήματά σας. Ακόμη, οι μαθητές θα κάνουν δοκιμαστικές για την παρέλαση του Σαββάτου και θα παρακολουθήσουν το project “Με χαρτί και καλαμάρι” από τον ποιητή κ. Αντώνη Σκιαθά. Θα σχολάσουμε στις 12:30. Οι μαθητές να έρθουν χωρίς τσάντες. Οι δραστηριότητες ΔΕ θα πραγματοποιηθούν.
  • Η ενδυμασία για την παρέλαση περιλαμβάνει: μπλε πουλόβερ με V, λευκό πουκάμισο με γιακά, μπλε τζιν παντελόνι (χωρίς σκισίματα), μαύρα παπούτσια (χωρίς σχέδια), την κονκάρδα του σχολείου στα αριστερά και πορτοκαλί φουλάρι (μόνο τα κορίτσια).
  • Μοιράστηκε το επαναληπτικό τεστ της Ιστορίας. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο.
  • Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.
  • Το Σάββατο 1 Απριλίου θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης ο Μαθηματικός Διαγωνισμός “Καγκουρό”.