Γ Δημοτικού - 23 Σεπτεμβρίου 2021

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Φυλλάδια: “Ερωτηματικές λέξεις” σελ. 10, ασκ. 1, 2 σελ. 11.

Παραγωγή λόγου

• Γράψαμε έκθεση με θέμα “Μια μέρα στο σχολείο μου”.

Ενότητα 1- Κεφάλαιο 4 “Πολλαπλασιασμός, προπαίδεια (ΙΙ)”

• Β.Μ.: ασκ. 1 σελ. 18, ασκ. 2, 3, 4, 5, 6, 7 σελ. 19.

Μελέτη περιβάλλοντος

Ενότητα 1 “Ζούμε μαζί”- Κεφάλαιο 5 “Εκλογές στο δήμο”

• Β.Μ.: σελ. 24- 26.
  • Τ.Ε.: ασκ. 9 σελ. 9 (Κάναμε τις δικές μας εκλογές στην τάξη).

Λογοτεχνική ώρα

• Απ’το λογοτεχνικό βιβλίο “Συντροφιά με τον άνεμο” της Γαλάτειας Γρηγοριάδου- Σουρέλη διαβάσαμε τις σελ. 15- 19.

• Παρακαλώ πολύ να κάνετε την άσκηση που γράψαμε στο μπλε τετράδιο (γραφής 1).

Λογοτεχνική ώρα

• Από το λογοτεχνικό βιβλίο “Συντροφιά με τον άνεμο” της Γαλάτειας Γρηγοριάδου- Σουρέλη να διαβάσετε τις σελ. 21- 33.

• Αύριο 24/09 στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, τα παιδιά θα συμμετέχουν σε σχολικές δραστηριότητες κατά την 3η και 4η διδακτική ώρα.  Παρακαλούμε να έχουν μαζί τους καπέλο και μια αλλαξιά ρούχων.  Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φορούν ρούχα (T-shirt) κίτρινου χρώματος.
  • Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές αύριο να φέρουν εκτυπωμένη μια εικόνα (ή από περιοδικό/εφημερίδα), με κάποιον άνθρωπο να αθλείται, ώστε να κάνουμε ένα κολάζ.
  • Αύριο 24/9 και ώρα 10:25- 11:10 θα πραγματοποιηθεί τηλεφωνική ενημέρωση γονέων.
  • Η ώρα επικοινωνίας με την εκπαιδευτικό της τάξης είναι 12:05- 12:45 κάθε Τρίτη.