Γ Δημοτικού - 10 Απριλίου 2024

• Γράψαμε γνωστή κι άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.

• σελ. 36, 40
  • Αντιγραφή:

<<Φάει την μπουκιά σου, μην αφήνεις τη δύναμη σου!>> μας λένε οι δικοί μας, όταν αφήνουμε ένα κομμάτι ψωμί στο τραπέζι>>.

Ευρετήριο

οργώνω, αλέθω, αλωνίζω, θερίζω, λιχνίζω, σπέρνω, ζυμώνω, φουρνίζω, χωράφι, αλώνι, γέροντας, κορυφή, ιδρώτας

• Σελ. 118-119

• Ανάγνωση: σελ. 40
  • Ορθογραφία:

• Παρακαλώ πολύ, όσοι ενδιαφέρεστε να δηλώσετε συμμετοχή, να με ενημερώσετε. Ο διαγωνισμός γίνεται διαδικτυακά, θα διεξαχθεί από 23-26 Μαΐου και το κόστος συμμετοχής είναι 15 ευρώ. Ο σύνδεσμος είναι: https://super-contest.com/

Παρακαλώ πολύ, οι μαθητές που θα απουσιάσουν τις επόμενες ημέρες να είναι καθημερινά συνεπείς με το διάβασμα και τα καθήκοντά τους, ώστε να μη μείνουν άγραφες ασκήσεις για αργότερα.