Γ Δημοτικού - 14 Φεβρουαρίου 2024

• Γράψαμε γνωστή κι άγνωστη ορθογραφία.
  • Εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι.

Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.)

• σελ. 59
  • Αντιγραφή:
    Ο βασιλιάς ζήτησε από τον αρχηγό των σιδηρουργών να του φτιάξει έναν ζωντανό άνθρωπο από σίδερο που θα ανάσαινε και θα είχε αίμα στο σώμα του και μυαλό στο κεφάλι του.

Εξάσκηση πολλαπλασιασμού στο πράσινο τετράδιο.

• Ορθογραφία:

• Επανάληψη των αντωνυμιών.

• εξάσκηση στο πράσινο τετράδιο .

• Αύριο ΜΗΝ φέρετε το βιβλίο της γλώσσας. Θα κάνουμε από το corpus.
  • Αύριο θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή στο φυτώριο.

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει το συντομότερο δυνατόν):

• ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ.

Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

• ΚΑΓΚΟΥΡΟ30 Μαρτίου 2024.  Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ.

Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα. Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.