Γ Δημοτικού - 13 Δεκεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή, άγνωστη ορθογραφία και άσκηση
  • Εξάσκηση στην ανάγνωση
  • Τ.Ε. ασκ.1, 2, 3 (την άσκηση τη γράψαμε στο Γραφής 2) και 4 (προφορικά) σελ.56-58

Ενότητα 3- Κεφάλαιο 20 “Επαναληπτικό μάθημα”

• Β.Μ.: ασκ.6 και 7 σελ.57

pupils book p. 30-33

• Να κλίνετε στο Γραφής 2 το ρήμα μαζεύω στον Ενεστώτα, Παρατατικό και Αόριστο

Αύριο θα φτιάξουμε στο εστιατόριο του σχολείου μας χριστουγεννιάτικα μπισκότα. Παρακαλώ πολύ να φέρετε οπωσδήποτε τα εξής υλικά:

Μάξιμος: 1 κουτί σκόνη κακάο

Στέλλα: 1 αλεύρι όλων των χρήσεων

Πάρις: 1 συσκευασία καστανή ζάχαρη

Χρυσούλα: 2 αυγά ΚΑΙ 2 βανίλιες

Χιλάλ: 1 βανίλια και μέσα σε ένα σακουλάκι 2 μεγάλες κουταλιές αλάτι

Μερβέ:  1 βούτυρο

Αλέξανδρος: 2 σακουλάκια σταγόνες σοκολάτας. 1 λευκή και 1 γάλακτος

Μαρία: μέσα σε ένα σακουλάκι 2 μεγάλες κουταλιές μαγειρική σόδα

Ναρίν: 1 αυγό

Μοιράστηκε το επαναληπτικό τεστ της Γλώσσας. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.

Την Πέμπτη 15/12 θα κάνουμε ανταλλαγή δώρων μέσα στην τάξη. Να πάρετε κάτι ουδέτερο και συμβολικό.

Τη Δευτέρα 19/12 θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στα Μαθηματικά. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε από το βιβλίο τα κεφάλαια 14Α, 14Β, 15Α, 15Β και 19. Επίσης, να κάνετε επανάληψη τον πολλαπλασιασμό και τη διαίρεση.

Παρακαλώ πολύ να μάθουν όλοι οι μαθητές τα λόγια τους για τη χριστουγεννιάτικη γιορτή και να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους, γιατί έχουμε ξεκινήσει τις πρόβες.

Παρακαλώ πολύ να είστε συνεπείς με την ανάγνωση του λογοτεχνικού μας βιβλίου.

Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.

~ 12 μέρες για τα Χριστούγεννα ~