Γ Δημοτικού - 6 Δεκεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή ορθογραφία και άσκηση
  • Από το corpus ασκ.6 σελ.14
  • Αντιγραφή: από το corpus ασκ.5 σελ.14

Ενότητα 3- Κεφάλαιο 19 “Προβλήματα”

• Β.Μ.: ασκ. 7 και 8 σελ.55
  • Εξάσκηση στην προπαίδεια

• Ορθογραφία: από το corpus ασκ.5 σελ.14
  • Να κλίνετε στο Γραφής 2 το ρήμα ετοιμάζομαι
  • Να διαλέξετε ένα κείμενο από την 4η ενότητα και να το κάνετε ανάγνωση

Την Παρασκευή 9/12/2022 θα γράψουμε επαναληπτικό τεστ στη Γλώσσα. Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε από το corpus (και τις ασκήσεις): τη σελ.3 – τα ουσιαστικά σε -ι, -ο και τις εξαιρέσεις τους, τη σελ.6 με τα ρήματα σε -ίζω και τις εξαιρέσεις τους, τη σελ.8 τα ρήματα σε -ώνω, τη σελ.9 το τελικό (ν) και τη σελ.11 ο τονισμός των λέξεων. Επίσης, να διαβάσετε από το Β.Μ. το λεξιλόγιο στη σελ.76 και τα κείμενα: ”Πως υιοθετήσαμε ένα κομμάτι γης” σελ.64-65 και ”Το τετράδιο ζωγραφικής” σελ.72-73

Αύριο θα παρακολουθήσουμε χριστουγεννιάτικη παράσταση στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Πλατείας. Παρακαλώ πολύ να έχετε μια μικρή τσαντούλα μαζί σας και μόνο τα βιβλία της Γλώσσας, το corpus της Γλώσσας και τα βιβλία της Ιστορίας.

Μοιράστηκε στους μαθητές η υπεύθυνη δήλωση για την εκδρομή στην Ονειρούπολη Δράμας, την Τετάρτη 21/12/2022. Παρακαλώ να επιστραφεί υπογεγραμμένη απ’ τους γονείς. Το κόστος της εκδρομής είναι 10€.

Μοιράστηκε το διαγώνισμα της Ιστορίας. Παρακαλώ πολύ να επιστραφεί υπογεγραμμένο από τους γονείς.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Παρακαλώ πολύ να είστε συνεπείς με την ανάγνωση του λογοτεχνικού μας βιβλίου.

Παρακαλώ πολύ να κοιτάτε ΟΛΟΙ τα καθήκοντα και τι έχετε για την επόμενη μέρα. Να διαβάζετε πολύ καλά τη γνωστή ορθογραφία και την ανάγνωση.

Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους και να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους, γιατί έχουμε ξεκινήσει τις πρόβες.