ΣΤ Δημοτικού - 1 Νοεμβρίου 2019

Β.Μ.:Κεφ.19:”Κλάσματα ομώνυμα και ετερώνυμα”,σελίδες 45-46.

Τ.Ε.:πρόβλημα 2,πρόβλημα 3 πρόβλημα 4 στις σελίδες 7-8.

Εξάσκηση στο πράσινο τετράδιο

Φυσική

Τ.Ε.:ΦΕ2:”Η θερμότητα μεταφέρεται με ρεύματα”,σελίδες 54-56.

Β.Μ.:σελίδες 48-49

Β.Μ.:Κεφ.10:”Οι αγώνες των Σουλιωτών”,σελίδες 66-70

Λογοτεχνική Ώρα

Συζήτηση-σχολιασμός των σελίδων που είχαμε για ανάγνωση.

1)Να διαβάσετε καλά το μπλε κουτάκι στη σελίδα 46(Β.Μ.)

2)Τ.Ε.:άσκηση 1,άσκηση 2,άσκηση 3 στη σελίδα 7

Φυσική

Να διαβάσετε το συμπέρασμα στη σελίδα 56(Τ.Ε.) και όσα υπογραμμίσαμε από το Β.Μ.(σελίδες 48-49).

Β.Μ.:Κεφ.10:”Οι αγώνες των Σουλιωτών”,σελίδες 66-70

Την Παρασκευή 8/11 θα γράψουμε κριτήριο αξιολόγησης στην ενότητα Β(Κεφάλαια 6-10)

Λογοτεχνική Ώρα

Να διαβάσετε μέχρι τη σελίδα 428 του λογοτεχνικού σας βιβλίου.

1)Παρακαλώ, να φέρετε 80 ευρώ/άτομο(εξόφληση). Η τιμή περιλαμβάνει τα αεροπορικά εισιτήρια με Aegean, τη μεταφορά από Ξάνθη στο αεροδρόμιο Αλεξανδρούπολης και το αντίστροφο,τη μεταφορά από το αεροδρόμιο «Ελ.Βενιζέλος» στο ξενοδοχείο και το αντίστροφο,τη διαμονή και το φόρο διανυκτέρευσης,την ξενάγηση στο μουσείο της Ακρόπολης και τα εισιτήρια του μετρό.

2) Στη Δαδιά και το Σουφλί Έβρου την Δευτέρα 4/11/2019:

• Οι μαθητές πρέπει να βρίσκονται στις 07.00 απέναντι από το παλιό γήπεδο ΑΟΞ, για να αναχωρήσουμε. Θα έρθουν με μέριμνα των γονέων και όχι με σχολικά. Παρακαλούμε για συνέπεια στην ώρα, προκειμένου να μην υπάρξουν καθυστερήσεις.
  • Είναι καλό να έχουν μια μικρή τσάντα με δεκατιανό, νερό, ένα καπέλο και μπλούζα/κάλτσες σε περίπτωση που ιδρώσουν ή βραχούν.
  • Το μεσημεριανό γεύμα θα το φάμε σε ταβέρνα στη Δαδιά. Περιλαμβάνει πιατέλα με ποικιλία κρεατικών, πατάτες, σαλάτα και ένα αναψυκτικό για κάθε μαθητή.Το κόστος είναι 8€.
  • Οι γονείς θα παραλάβετε τους μαθητές απέναντι από το παλιό γήπεδο του ΑΟΞ την ίδια ημέρα στις 17.30.