ΣΤ Δημοτικού - 13 Σεπτεμβρίου 2023

ΓΛΩΣΣΑ

• Έλεγχος Άσκησης που είχαμε στο σπίτι.
  • Βιβλικό μαθητή: ‘Ταξιδεύοντας με ελέφαντα’ σελ.11-13
    σελ.13 άσκηση 1.
    Τετράδιο εργασιών:
    σελ.9 άσκηση 2
    σελ.17-18 ασκήσεις 11,13

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ

ΘΕΜΑ: ‘Σκεφτείτε ‘είμαι ναυαγός σε ένα έρημο νησί στον Ειρηνικό Ωκεανό’, περιγράψτε το τοπίο γύρω σας. (τη βλάστηση ,τις ακτές, τον καιρού ,τους ήχους κτλ.) Μην ξεχάσετε να γράψετε και για τα συναισθήματα σας, (από τετράδιο εργασιών σελ. 7-8)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

• Βιβλίο Μαθητή
    κεφ2. δεκαδικοί αριθμοί ασκήσεις βιβλίου
  • Τετράδιο εργασιών κεφ2 ασκήσεις 1-2

ΙΣΤΟΡΙΑ

• Εξέταση προηγουμένου μαθήματος
  • κεφ2. Από τις Γεωγραφικές Ανακαλύψεις στον Διαφωτισμό σελ.16-19

ΓΛΩΣΣΑ

• Τετράδιο εργασιών: σελ.15-16 άσκηση 9 σελ.17 άσκηση 12
  • Γνωστή ορθογραφία βιβλίο  μαθητή σελ.12 (το σημείο που έχουμε σημειώσει από το κείμενο)

ΙΣΤΟΡΙΑ

• Παρακαλώ πολύ την επανάληψη του κεφ1.( ολόκληρο το σχεδιάγραμμα του φυλλαδίου) θα εξεταστεί ξανά.
  • Παρακαλώ επίσης μελετήστε το κεφ2.”Απο τις Γεωγραφικές Ανακαλύψεις στον Διαφωτισμό”