ΣΤ Δημοτικού - 16 Σεπτεμβρίου 2020

ΓΛΩΣΣΑ

• Β.Μ.:Ταξίδεύοντας με ελέφαντα”εργασίες 1 και 3 στις σελίδες 11-15
  • Φυλλάδιο:Ενότητα 1η:”Πώς δηλώνουμε το χρόνο-Χρόνοι ρημάτων”στη σελίδα 2.
  • Στο μπλε τετράδιο:Χρονική αντικατάσταση στα ρήματα “ντύνομαι”,”χτενίζετε”,”ετοιμάζουν”

ΙΣΤΟΡΙΑ

Β.Μ.:Κεφ.1:”Η Αναγέννηση και η Θρησκευτική Μεταρρύθμιση”,σελίδες 12-15.

ΑΓΓΛΙΚΑ

Grammar book: σελίδα 82 ανάλυση θεωρίας,ασκήσεις 1,2 στη σελίδα 82. Επίσης στις σελίδες 83-84 ανάλυση θεωρίας και όλες τις ασκήσεις στις σελίδες 84 και 85.

ΓΛΩΣΣΑ

• Να διαβάσετε καλά από το φυλλάδιο: “Πώς δηλώνουμε το χρόνο-Χρόνοι ρημάτων”στη σελίδα 2..
  • Τ.Ε.:εργασία 4 στη σελίδα 11.
  • Στο μπλε τετράδιο:Να κάνετε χρονική αντικατάσταση στα ρήματα “ανακαλύπτουμε” και “δροσίζεις” στο πρόσωπο που βρίσκονται.
  • Αύριο να φέρετε το κίτρινο τετράδιο

ΙΣΤΟΡΙΑ

• Β.Μ.:Κεφ.1:”Η Αναγέννηση και η Θρησκευτική Μεταρρύθμιση”,σελίδες 12-15.
  • Για Τετάρτη 23/9:Να ετοιμάσετε σε power point τις εργασίες που σας ανέθεσα.

ΑΓΓΛΙΚΑ

• Grammar book:ασκήσεις 6 και 7 στη σελίδα 86
  • Companion:  Copy (1 φορά) και spelling και τις 2 στήλες στη σελίδα 56

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Να φέρετε 55 ευρώ για τα καινούργια βιβλία των Αγγλικών.
  • Να φέρετε 9,50 ευρώ για το καινούργιο μας λογοτεχνικό βιβλίο με τίτλο:”Όταν έφυγαν τ’αγάλματα”
  • Κάθε μαθητής, για το μάθημα της γυμναστικής, παρακαλώ να έχει μαζί του: καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, γυαλιά και να φορά πάντοτε αθλητικά ρούχα και παπούτσια
  • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.
  • Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δε θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό.