ΣΤ Δημοτικού - 27 Νοεμβρίου 2019

Εξάσκηση στη γραμματική-Ασκήσεις στο μπλε τετράδιο

Β.Μ.:Κεφ.27:”Εξισώσεις στις οποίες ο άγνωστος είναι μειωτέος ή αφαιρετέος” στις σελίδες 65-66

Τ.Ε.:άσκηση 1,άσκηση 2 στη σελίδα 23 και πρόβλημα 3 στη σελίδα 24

Β.Μ.:Κεφ.5:”Η επανάσταση στα νησιά του Αιγαίου” στις σελίδες 90-93

1)Gr.Book:σελίδα 49

2)Επανάληψη θεωρίας:Past Perfect και Past Perfect Continuous

3)Companion:σελίδες  26-27

Ασκήσεις στο μπλε τετράδιο:1)Να σχηματίσετε τις κλιτές μετοχές των ρημάτων:μαζεύω,απλώνω,καλύπτω,βάφω,ανθίζω,δακρύζω,δανείζω.2)Να μεταφέρετε τις παρακάτω συνεκφορές στην ίδια πτώση στον άλλο αριθμό:η επικεφαλής υπουργός,το επιεικές μέτρο,οι βραχώδεις εκτάσεις,τα ευαγή ιδρύματα.3)Να μετατρέψετε τις ονοματικές φράσεις σε ρηματικές και το αντίστροφο:α)Αυξήθηκε η χρήση Μ.Μ.Μ. από το επιβατικό κοινό. β)Οι φίλαθλοι ενθουσιάστηκαν με τη νίκη της ομάδας τους.

1)Να διαβάσετε καλά το μπλε κουτάκι στη σελίδα 66(Β.Μ.)

2)Τ.Ε.:πρόβλημα 1 και πρόβλημα 2 στη σελίδα 23

Β.Μ.:Κεφ.5:”Η επανάσταση στα νησιά του Αιγαίου” στις σελίδες 90-93

1)Μελέτη θεωρίας:Gr.Book:σελίδες 49 και 50

2)Gr.Book:σελίδα 51

1)Αύριο να φέρετε τα βιβλία της Φυσικής και το λογοτεχνικό σας βιβλίο.

2)Πληροφορίες για την Αθήνα:

α)Όλοι οι επιβάτες (μαθητές και γονείς) δικαιούνται μια βαλίτσα καμπίνας διαστάσεων 56Χ45Χ25 αυστηρά μέχρι 8 κιλά και μια μικρή τσάντα-backpack που να χωράει κάτω από το κάθισμα.

β)Τα υγρά  πρέπει να μην ξεπερνούν τα 100ml η κάθε συσκευασία.Όλα μαζί τοποθετούνται σε διαφανή σακούλα που ανοίγει και κλείνει.(Τα επιδεικνύουμε στον έλεγχο).

γ)Παρακαλούμε να είστε συνεπείς στην ώρα συγκέντρωσης.Να βρίσκεστε 06.45 στον χώρο απέναντι από το παλιό γήπεδο ΑΟΞ.

δ)Την Παρασκευή οι μαθητές πρέπει να φορούν αθλητικά ρούχα και παπούτσια και να έχουν μια αλλαξιά, γιατί θα πάμε απευθείας στο Καλλιμάρμαρο και θα συμμετάσχουμε σε αθλητικές δραστηριότητες.

ε)Υπενθυμίζουμε πως οι μαθητές θα χρειαστεί να έχουν 35 ευρώ για θέατρο,κόκκινο τρενάκι,μουσεία καθώς και χρήματα για το φαγητό τους.

στ)ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ να έχετε μαζί σας την ταυτότητα σας ή το διαβατήριο σας ή το πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας