ΣΤ Δημοτικού - 1 Φεβρουαρίου 2024

Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή

• Ενότητα 2η – κεφάλαια 1ο με 5ο
    “Το Κράτος” (πολιτεύματα, λειτουργίες και Σύνταγμα)

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Kursbuch: σελ.42-43

Γεωγραφία

• Eνότητα Γ’ – Η Γη ως χώρος ζωής του ανθρώπου
  • Κεφάλαια:
    Η ζωή στην έρημο, Η ζωή στις πολικές περιοχές, Η ζωή στα τροπικά δάση & Η ζωή στις εύκρατες περιοχές
  • Κάναμε σύγκριση των περιοχών αυτών , βρήκαμε τα βασικά σημεία τους και ποιες είναι οι διαφορές τους

• Επαναληπτικό φυλλάδιο Ενότητας Γ’ – Κεφάλαια 12 με 18

Γεωγραφία

• Eνότητα Γ’ – Η Γη ως χώρος ζωής του ανθρώπου
  • Κεφάλαια:
    Η ζωή στην έρημο, Η ζωή στις πολικές περιοχές, Η ζωή στα τροπικά δάση, Η ζωή στις εύκρατες περιοχές (Nα θυμάστε τα πιο σημαντικά από την κάθε περιοχή)

Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή

• Ενότητα 2η – κεφάλαια 1ο με 5ο
    “Το Κράτος” (πολιτεύματα, λειτουργίες και Σύνταγμα)
    Να ξέρετε για την επόμενη φορά:
    1. Την έννοια του κράτους και τα στοιχεία που περιλαμβάνει
    2.Οι κυριότερες μορφές πολιτευμάτων
    3.Μορφές Δημοκρατίας
    4.Ποιοι ασκούν την Νομοθετική , την εκτελεστική και την Δικαστική εξουσία

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τις προθέσεις in-auf
  • Arbeitsbuch: ασκ.14a+b+c σελ.59, ασκ.16-17 σελ.61
  • Ορθογραφία και 1 φορά αντιγραφή το κείμενο 14α σελ.43 στο Kursbuch

• Επαναληπτικά φυλλάδια Ενότητας Γ’ – Κεφάλαια 12 με 18

• Παρακαλώ πολύ, να φέρετε μια φωτοτυπία ταυτότητας ή διαβατηρίου δική σας και των συνοδών σας, καθώς και το ποσό των 130 ευρώ για τα αεροπορικά εισιτήρια της εκδρομής στην Αθήνα.
  • Την Τετάρτη 07/02 θα γράψουμε Διαγώνισμα στα Μαθηματικά. Να κάνετε επανάληψη τη θεωρία και τις ασκήσεις των κεφαλαίων 40 έως 44
  • Να φέρετε τη Λογοτεχνική σελίδα από το Χριστουγεννιάτικο βιβλίο μέχρι την Παρασκευή

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει το συντομότερο δυνατόν):

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων – δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο, και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024. Τα θέματα δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα. Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.