ΣΤ Δημοτικού - 5 Οκτωβρίου 2023

• Άσκηση με προσωπικές αντωνυμίες
  • Kursbuch σελ.18-19

• Ορθογραφία
  • Πως γράφουμε μία διαφήμιση και τα χαρακτηριστικά αυτής
  • Βιβλίο μαθητή: σελ53-57 “Διαφημίσεις” άσκηση 2(2.α,2.β)
  • Τετράδιο εργασιών: σελ.34-35 ασκήσεις 4 και 5

Γεωγραφία

• Κεφάλαιο 4ο: σελ.21-22  “O άξονας και η περιστροφή της Γης – Ημέρα & Νύχτα”

• 1ο Επαναληπτικό σελ.44 , ασκήσεις 1,  2, 3 και 5

Iστορία

• Ενότητα Β΄- ΚΕΦ.3ο : “Η Θρησκευτική και πολιτική οργάνωση των Ελλήνων”

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τις προσωπικές αντωνυμίες
  • Glossar: ορθογραφία και 1 φορά αντιγραφή σελ.11(οι λέξεις είναι οι εξής: der Park, das Stadion, die Sporthalle, die Bilder-Ausstellung, anfangen, zusammen, abholen, vielleicht, die Idee, die Leute)

• Βιβλίο Μαθητή: σελ.59 άσκηση 4
  • Επίσης παρακαλώ πολύ όσους δεν έκαναν την άσκηση με την συνταγή , να την κάνουν και να την φέρουν την επόμενη φορά. Υπενθυμίζω πως σε ένα φύλλο Α4 γράφουμε μία από τις αγαπημένες μας συνταγές ( υλικά & εκτέλεση) και από κάτω κάνουμε μία σχετικά ζωγραφιά.
  • Φυλλάδιο Επαναληπτικών Ασκήσεων: ασκήσεις 1, 3 και 4

Γεωγραφία

• Τετράδιο Εργασιών: σελ.8 ασκήσεις 1, 2 και 3

• Σελ.45 ασκήσεις 7, 9 και 12 (όλες να γίνουν στο τετράδιο)

• Κριτήριο Αξιολόγησης : ασκήσεις 1 και 2
  • Επανάληψη και του προηγούμενου κεφαλαίου. (ερχόμαστε διαβασμένοι και όχι κατ’ επανάληψη αδιάφοροι & αδιάβαστοι)

• Την Δευτέρα 16/10/2023 θα γράψουμε Διαγώνισμα στα Μαθηματικά , ολόκληρη την Ενότητα 1Α. “Φυσικοί και δεκαδικοί αριθμοί” σελ 8-48 διαβάστε από το βιβλίο την θεωρία και τις ασκήσεις που που έχουμε κάνει.
  • Με απόφαση του Υπουργού και των Υφυπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων, λόγω της διενέργειας των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών της 8ης Οκτωβρίου 2023, τα σχολεία όλης της χώρας δε θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 6 Οκτωβρίου και τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου του 2023.
  • Τα λέμε ξανά την Τρίτη!!!