ΣΤ Δημοτικού - 13 Οκτωβρίου 2022

• Γνωστή ορθογραφία και ασκήσεις στο μπλε τετράδιο
  • “Στη διαφήμιση .. όλα είναι δυνατά”
    Βιβλίο Μαθητή σελ 53-55,
    σελ 56 άσκηση 1β και 1γ και
    σελ 58  άσκηση 3

Γερμανικά

• Ενόψει της γερμανικής γιορτής του Οktoberfest φτιάξαμε με τους μαθητές hot dog για να μάθουν βιωματικά διάφορες πληροφορίες για την γιορτή και να δοκιμάσουν γερμανικές γεύσεις.

Γαλλικά

• Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι
  • Βιβλίο Μαθητή σελ 29 ασκήσεις 7 και 8

Φυσική

• Έλεγχος της άσκησης που είχαμε για το σπίτι
  • ΦΕ10 : Το φυσικό αέριο ως πηγή ενέργειας
    Τετράδιο Εργασιών σελ 41-42
  • ΦΕ11 : Πετρέλαιο, ορυκτοί άνθρακες ή φυσικό αέριο ;
    Τετράδιο Εργασιών σελ 43-44

• Τετράδιο Εργασιών σελ 31 άσκηση 1

Γερμανικά

• Τα καθήκοντα και το διάβασμα των γερμανικών της Πέμπτη θα ισχύουν κανονικά για την Τρίτη 18/10.

Γαλλικά

• Τα καθήκοντα και το διάβασμα των γαλλικών της Πέμπτη θα ισχύουν κανονικά για την Τρίτη 18/10.

• Βιβλίο Μαθητή σελ 30 ασκήσεις 9 και 10
    (να γίνουν στο πράσινο τετράδιο!)

Φυσική

• Τετράδιο Εργασιών σελ 44 ασκήσεις 2 και 3

• Αύριο Παρασκευή 14/10/2022 τις τελευταίες δύο ώρες θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου μας πικ-νικ ανά τάξη, ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας Διατροφής.
    Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να έχουν μαζί τους υγιεινό κολατσιό (οπωσδήποτε φρούτα ή λαχανικά μαζί τους) ή και κανονική μερίδα φαγητού σε ταπεράκι.
    Ακόμα, καλό θα ήταν ο κάθε μαθητής να έχει μαζί του κάποιο χαλάκι ή τραπεζομάντηλο ώστε να το απλώσει και να κάτσει στην αυλή.
  • Όσον αφορά τις σχολικές τσάντες, παρακαλώ αύριο να έχετε μαζί σας : Τετράδιο Εργασιών Γλώσσας, Βιβλίο Μαθητή/τετράδιο Μαθηματικών, Βιβλίο Μαθητή/τετράδιο Ιστορίας και το λογοτεχνικό μας βιβλίο.

• Για την έναρξη των δραστηριοτήτων θα ενημερωθείτε εγκαίρως. Αύριο Παρασκευή 14/10/2022 θα σχολάσουμε κανονικά στις 13:25.