ΣΤ Δημοτικού - 16 Σεπτεμβρίου 2021

corpus:

• σελίδες 3 και 4 , θεωρία “Με ένα ή δύο λ;”/ “Τα ρήματα σε άγω”
  • σελίδα 8, άσκηση 2 (επιβάλλουμε, ονειρεύεται, εξάγετε)

Γράψαμε ορθογραφία

Γαλλικά

Δεν πραγματοποιήθηκε το μάθημα λόγω απουσίας της εκπαιδευτικού

Γερμανικά

• Επαναληπτικές ασκήσεις στην τάξη και επανάληψη στην προστακτική, τα χωριζόμενα ρήματα και τις προθέσεις in-auf-an.

2. Δεκαδικοί αριθμοί

• σελίδες 12-13, θεωρία
  • σελίδα 13, ασκήσεις 1-4 , 6 και 8

Να διορθώσετε την ορθογραφία (γράφουμε τη λέξη σωστά και 3 φορές ξανά τη κάθε λέξη )

corpus:

• σελίδες 3 και 4 ,να διαβάσετε τη θεωρία “Με ένα ή δύο λ;”/ “Τα ρήματα σε άγω”
  • σελίδα 8, άσκηση 2 (ΜΟΝΟ τα ρήματα: διαγράφεις, δακρύζει, διορίζουν, κρατιέμαι,)
  • σελίδα 10, άσκηση 3

Β.Μ. σελίδα 14, άσκηση 2(αφορά το κείμενο στις σελίδες 11-13). Να γίνει στο μπλε 2.  Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε φράσεις και λέξεις/συνδέσμους από το “μολυβάκι που σας έδωσα ή ακόμη και συνδέσμους από τη Γραμματική σελίδες 169-172

Γερμανικά

• Να διαβάσετε την προστακτική, τα χωριζόμενα ρήματα και τις προθέσεις in-auf-an

Διάβασμα θεωρίας σελίδα 12

• σελίδα 13, ασκήσεις 5 και 7

• Παρακαλώ να φέρετε όλοι οι μαθητές το ποσό των 55,10 ευρώ για τα βιβλία των αγγλικών.
  • Θα χρειαστούμε το Ευρετήριο λέξεων από την Ε’ τάξη,
  • θα συνεχίσουμε το Λογοτεχνικό μας βιβλίο “Εμένα με νοιάζει”
  • όταν έχουμε ασκήσεις στα τετράδια (μπλε, πράσινο) ΠΑΝΤΑ  γράφουμε ημερομηνία και εκφώνηση
  • Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 15ευρώ για τα νέα, ενημερωμένα βιβλία των μαθηματικών.