ΣΤ Δημοτικού - 19 Οκτωβρίου 2023

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Γράψαμε τις προσωπικές αντωνυμίες και εκφράσεις στην δοτική
  • Kursbuch: ασκ.6α σελ.26, ασκ.7-9 σελ.27

• Ορθογραφία
  • Βιβλίο μαθητή: κείμενο “Αυτόχθονες λαοί” σελ.80
    σελ.81 ασκήσεις 1 & 2
  • Τετράδιο εργασιών: σελ.45 άσκηση 2

Γεωγραφία

• Βιβλίο μαθητή: Η Περιφορά της Γης- Εποχές σελ.23-25
  • Zωγραφιές σχετικές με τις 4 εποχές

• Γράψαμε το 1ο μας Διαγώνισμα στην ενότητα 1Α

Ιστορία

• Ενότητα Β- κεφάλαιο 6ο : “Oι Έλληνες των παροικιών και των Παραδουνάβιων Ηγεμονιών” σελ.48-50

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τα ρήματα, τις εκφράσεις και τις προσωπικές αντωνυμίες στην δοτική
  • Arbeitsbuch: ασκ.10 σελ.31, ασκ.12a+b -13 σελ.32
  • Glossar: ορθογραφία και 1 φορά αντιγραφή σελ.15-16 (οι λέξεις είναι οι εξής: erklären, entschuldigen, denn, krank, das Fieber, herzlichen Grüß, der Brief, der Herr, die Woche, das Krankenhaus, an manchen Tagen, sehr)

• Τετράδιο εργασιών: σελ.46 άσκηση 2β.
  • Βιβλίο μαθητή: Nα διαβάσετε το κείμενο “Σπίτι μας είναι η Γη” σελ.81 και να κάνετε την άσκηση 2 σελ 83

Γεωγραφία

• Τετράδιο εργασιών: σελ.9 ασκήσεις 1, 2 και 3

Ιστορία

• Να διαβάσετε το μάθημα απο το βιβλίο σελ.48-49 και για την επόμενη φορά να μπορείτε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:
    1. Πότε πραγματοποιήθηκε η 1η φάση της μετανάστευσης και ποια είναι τα χαρακτηριστικά της
    2.Πότε πραγματοποιήθηκε η 2η φάση της μετανάστευσης και ποια είναι τα χαρακτηριστικά της
    3.Ποιες ήταν οι ενέργειας των Ελλήνων της Διασποράς

Tην Τρίτη 24/10/2023 οι μαθητές των τάξεων Δ’, Ε’ και ΣΤ’ θα επισκεφτούν το Μουσείο του Οχυρού της Νυμφαίας στην Κομοτηνή. Μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις. Το κόστος της εκδρομής είναι στα 7 ευρώ. Παρακαλώ να τα φέρετε αύριο οπωσδήποτε!!