ΣΤ Δημοτικού - 2 Δεκεμβρίου 2021

Γαλλικά

• Προβολή  γαλλικής ταινίας

Θέμα : Μια νέα ανάλαφρη γαλλική κωμωδία  με τίτλο “Οδός Ανθρωπιάς 8” (Huit Rue de l’Humanite) παίρνει υλικό από τα πρόσφατα lockdown και μας μεταφέρει τη ζωή επτά οικογενειών του Παρισιού που ζουν στην ίδια πολυκατοικία και αναγκάζονται είτε τους αρέσει είτε όχι να περάσουν 3 μήνες μαζί.

Και ενώ η πανδημία τους έκλεισε αναγκαστικά στα σπίτια τους και έφερε απογοήτευση και ανεπιθύμητες εντάσεις, υπάρχουν στιγμές που το “μαζί” κρύβει κάτι πολύ ζεστό και όμορφο.

Η σκηνοθεσία και το σενάριο είναι του Γάλλου κωμικού Dany Boon, ο οποίος συμπρωταγωνιστεί μαζί με τους Liliane Rovère και Yvan Attal.

Γερμανικά

• Προβολή  γαλλικής ταινίας

25. Η έννοια της μεταβλητής

Σελίδα 115, ασκήσεις 10, 12,14

26. Εξισώσεις στις οποίες ο άγνωστος είναι προσθετέος

Σελίδες:

• 116, θεωρία και εφαρμογές
  • 119, άσκηση 2

Ετοιμάσαμε σχεδιάγραμμα για την έκθεση “Περιγράφω ένα χωριό ή μια πόλη” και ξεκινήσαμε να την γράφουμε. Θα ολοκληρωθεί στην τάξη τη Δευτέρα.

Να διορθώσετε τα μπλε τετράδια. Παρακαλώ ελέγξτε για προηγούμενες ασκήσεις που δεν έχουν διορθωθεί.

25. Η έννοια της μεταβλητής

Σελίδα 115, ασκήσεις 11,13

26. Εξισώσεις στις οποίες ο άγνωστος είναι προσθετέος

Σελίδες:

• 116, να διαβάσετε τη θεωρία και τις εφαρμογές
  • 119, άσκηση 1

• Αύριο θα κάνουμε μόνο τα εξής μαθήματα: Μαθηματικά, Φυσική, λογοτεχνική ώρα και Αγγλικά (αναπλήρωση)

• Ως την Δευτέρα παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν (κρεμαστά) χριστουγεννιάτικα στολίδια της επιλογής τους.

• Το σχολείο μας σε συνεργασία με την Ομάδα Διάσωσης και Διαχείρισης Ανθρωπιστικών Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Α.Κ.) από 1 έως 20 Δεκεμβρίου, συλλέγει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για άπορες οικογένειες της πόλης μας. Ενδεικτικά μπορείτε να φέρετε: ρύζι, όσπρια, ζυμαρικά, γάλα συμπυκνωμένο, λάδι, ζάχαρη, καφέ, καθαριστικά, χαρτικά και οτιδήποτε άλλο διατηρείται εκτός ψυγείου.

Υπενθύμιση: Αύριο να φέρετε εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο το self test

Γερμανικά

• Να επιστρέψετε τα τέστ υπογεγραμμένα από τους γονείς σας.