ΣΤ Δημοτικού - 7 Απριλίου 2022

έλεγχος και ολοκλήρωση ασκήσεων από Τ.Ε

Γαλλικά

• Άσκηση 4/6 σελ. 35 CA
  • Ασκήσεις 6/7 σελ.78 και 8/9/10 σελ. 79 CD

Γερμανικά

• Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 10 σελ.70-71
  • Arbeitsbuch: φυλλάδιο με προθέσεις
  • Glossar: ορθογραφία και 1 φορά αντιγραφή σελ.41-42 (οι λέξεις είναι οι εξής: niemand, die Lösung, im Internet surfen, ausgehen, Sport treiben, danach, schwer, die Klassenarbeit, draußen, der Baum, der Kiosk, nächstes Mal, die Sprache)

Η εκδρομή στην Βεργίνα-Έδεσσα θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Πέμπτη 14/4/2022 και ΟΧΙ Τετάρτη 13/4/2022.

• Η εκδρομή στο Φράγμα μεταφέρεται για μετά το Πάσχα. Αύριο θα γίνει κανονικά το πρόγραμμα
  • Το επόμενο λογοτεχνικό μας βιβλίο είναι το “Ικμπάλ” και το κόστος είναι 6,20 Ευρώ.
  • Παρακαλώ να φέρετε υπογεγραμμένες τις δηλώσεις για την εκδρομή στη Βεργίνα/Έδεσσα.
  • Τη Δευτέρα 11/4 θα γράψουμε Επαναληπτικό στην Ιστορία στην 4η Ενότητα “Η Ελλάδα στον 19ο αιώνα” Β.Μ. σελίδες 150-174

Για τη γιορτή:

Κοτσαμπάσηδες:  κόκκινο φέσι, μπορντό ζωνάρι (αυτό που χρησιμοποιήσαμε πέρυσι στο θεατρικό), μαύρο παντελόνι και μαύρο πουκάμισο

Όλα τα αγόρια εκτός από τους κοτσαμπάσηδες θα ντυθούν τσολιάδες

Ρωμιακι: Μαύρο τζιν, άσπρο πουκάμισο και μαύρες τιράντες

Μεγάλες Δυνάμεις: να δείτε μακριά φόρεμα που να θυμίζουν παλιά εποχή και να τα φέρετε στο σχολείο για να τα δούμε .

Επιπλέον η Ρωσία να φοράει γουνακι

(Για τους υπόλοιπους ρόλους θα ενημερωθείτε σύντομα)