ΣΤ Δημοτικού - 7 Φεβρουαρίου 2024

• Ορθογραφία
  • Έλεγχος ασκήσεων
  • Bιβλίο μαθητή: σελ.89-90 “Πρέπει να φανώ γενναίος” κάναμε την περίληψη του κειμένου

• Γράψαμε Διαγώνισμα στα Μαθηματικά, κεφάλαια 40 έως 44

• Γραμματική:
    Επανάληψη ετερόπτωτων ονοματικών προσδιορισμών σε Γενική
    Επανάληψη τα είδη των Εξαρτημένων προτάσεων(δευτερεύουσες)
    Παρατακτική και Υποτακτική σύνδεση
  • Αύριο Πέμπτη να έχετε μαζί σας τη Γραμματική!!

• Το ΑΞΙΟΝ στηρίζει και τη φετινή χρονιά τη δράση αλληλεγγύης “Ο Αι-Βασίλης άργησε μια μέρα” που διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος “οι Βάτραχοι”. Σκοπός της δράσης είναι η συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης. Βοηθήστε αυτή την εβδομάδα να γεμίσουμε τον “σάκο”.
  • Παρακαλώ πολύ, να φέρετε μια φωτοτυπία ταυτότητας ή διαβατηρίου δική σας και των συνοδών σας, καθώς και το ποσό των 130 ευρώ ανά άτομο για τα αεροπορικά εισιτήρια της εκδρομής στην Αθήνα .
  • To English Reader το οποίο θα διαβάσουμε για το μάθημα των Αγγλικών είναι το “Two Little Drops of water” και κοστίζει 7 Euro. Παρακαλώ πολύ να φέρετε τα χρήματα για να το παραγγείλουμε. Ευχαριστώ πολύ.

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να μπει να γραφτεί στην ηλεκτρονική φόρμα που υπάρχει στην ιστοσελίδα του Σχολείου ΑΞΙΟΝ -mathematics):

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024.  Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα. Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.