ΣΤ Δημοτικού - 20 Μαρτίου 2024

• Βιβλίο μαθητή: Ενότητα 15η «Ποια ταινία να διαλέξουμε;» σελ.38
  • σελ.39 ασκήσεις 1, 2 και 3
  • Φυλλάδιο αξιολόγησης 13ης Ενότητας : θεωρία και ασκήσεις 1 και 2

• Ενότητα 6η – Κεφάλαιο 58Δ :
    Σχεδιάζω γωνίες- Αποστάσεις – Ύψη τριγώνου σελ.223-225
  • ασκήσεις 1 έως 5

• Φυλλάδιο αξιολόγησης 13ης Ενότητας :
    θεωρία και άσκηση 3
  • Ορθογραφία τις λέξεις που υπογραμμίσαμε από το κείμενο σελ.38
    και το επίθετο πολύς- πολλή- πολύ

• Ενότητα 6η – Κεφάλαιο 58Δ :
    Σχεδιάζω γωνίες- Αποστάσεις – Ύψη τριγώνου σελ.223-225
    θεωρία- εφαρμογές και ασκήσεις

• Για την παρέλαση θα πρέπει να φοράτε άσπρο πουκάμισο, μπλε τζιν παντελόνι (χωρίς σκισίματα), πουλόβερ μπλέ και μαύρα παπούτσια (τα κορίτσια κατά προτίμηση μπαλαρίνες).

Τα παιδιά που συμμετέχουν στη σημαία, θα πρέπει να προμηθευτούν λευκά γάντια. Την Παρασκευή, τα παιδιά της σημαίας και οι παραστάτες να έρθουν ντυμένοι με την ενδυμασία της παρέλασης, για την κατάθεση στεφάνων.

• Την Πέμπτη, 28/03/2024, θα παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση “Η Παναγία των Παρισίων” στο Δημοτικό Θέατρο Ξάνθης. Μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις, παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένες. Το κόστος του εισιτηρίου είναι 8 ευρώ.
  • Μοιράστηκε το Λογοτεχνικό μας βιβλίο : ‘Το κουτί’ του Κων/νου Πατσαρού, παρακαλώ πολύ να διαβάσετε τις σελίδες 9 με 26 ώστε να το συζητήσουμε στη τάξη την επόμενη φορά.
  • Επίσης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Παρασκευή, 22 Μαρτίου, οι μαθητές θα αποχωρήσουν από το σχολείο στις 12 το μεσημέρι.