ΣΤ Δημοτικού - 20 Σεπτεμβρίου 2023

• Ορθογραφία
  • Έλεγχος ασκήσεων
  • Τετράδιο εργασιών: σελ.22 “Ένα παλιό αρχοντικό”
  • Τετράδιο εργασιών: σελ.23 ασκήσεις 3, 4 και 5

Παραγωγή Γραπτού Λόγου

• Θέμα: “Το Σπίτι μου”
    (Που βρίσκεται, ποιοι κατοικούν, είναι μονοκατοικία ή διαμέρισμα; , περιγραφή εξωτερικού και εσωτερικού χώρου, η γειτονιά, εντυπώσεις και συναισθήματα για το σπίτι μου.)

• κεφ.6: “Πολλαπλασιασμός δεκαδικών αριθμών.”
  • Βιβλίο μαθητή: σελ,22-25 Ασκήσεις 1, 2, 3, 4,

• Κάναμε ένα επαναληπτικό φυλλάδιο για ολόκληρη την
    1η Ενότητα. (κεφ.1, κεφ.2, κεφ.3)

• Αντιγραφή και ορθογραφία τις λέξεις που σημειώσαμε από το τετράδιο εργασιών σελ.22
  • Τετράδιο εργασιών: σελ.24 άσκηση 6

• Βιβλίο μαθητή: ασκήσεις 5, 7, 11, 12 και 14

• Μοιράστηκε στα παιδιά Δήλωση συγκατάβασης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ α επιστραφεί συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη απο τους γονείς.
  • Αύριο Πέμπτη, 21/09/2023 στην ώρα της Γλώσσας θα κάνουμε Ανθολόγιο. Παρακαλώ να το έχετε όλοι μαζί σας.
  • Επίσης αύριο Πέμπτη, 21/09/2023, στις 13.30, θα γίνει η πρώτη ενημέρωση γονέων για φέτος.

**Από την άλλη εβδομάδα αντί για κάθε Τρίτη & Τετάρτη ,Ιστορία θα κάνουμε κάθε Τρίτη & Πέμπτη προκειμένου να έχετε χρόνο να διαβάσετε. Επομένως η ΚκΠΑ θα μεταφερθεί από την Πέμπτη στην Τετάρτη στην ώρα της Ιστορίας.**